"FT": UE chce wprowadzić na rynek światowy 2 mln. ton cukru

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2005, 08:59

Unia Europejska planuje wprowadzić na rynek światowy ponad 2 miliony ton nadwyżek cukru, mimo że według Światowej Organizacji Handlu (WTO) taki eksport jest nielegalny - pisze poniedziałkowy "Financial Times".

Unia Europejska planuje wprowadzić na rynek światowy ponad 2 miliony ton nadwyżek cukru, mimo że według Światowej Organizacji Handlu (WTO) taki eksport jest nielegalny - pisze poniedziałkowy "Financial Times".

    Według brytyjskiego, dziennika propozycja jest najprawdopodobniej efektem nacisków krajów będących producentami cukru. Zgodnie z nią sprzedaż tego towaru z wewnętrznych rynków UE, ma zapobiec wysokiej podaży na cukier w krajach członkowskich.

    Komisja Europejska ma przygotować odpowiednią rekomendację jeszcze w tym tygodniu. Według źródeł "FT" - obejmie ona od 2 do 2,5 miliona ton cukru, czyli około 10-krotnie więcej niż w 2003 roku. Eksperci z krajów członkowskich rozpatrzą to rozwiązanie prawdopodobnie w następnym tygodniu.

  UE rocznie produkuje około 17 milionów ton cukru.

    Jak przypomina "FT", cukier jest jednym z produktów wywołujących zaciekłą rywalizację w handlu międzynarodowym. Eksporterzy tego towaru spoza Unii dowodzą, że europejski system handlu cukrem obniża jego ceny na rynkach światowych. Komisja Europejska twierdzi natomiast, że planowane zwiększenie ilości cukru na rynku światowym nie łamie reguł WTO.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane