FT: Wlk. Brytania przedstawi harmonogram prac nad budżetem UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-10-2005, 11:51

Szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw ma przedstawić w Luksemburgu harmonogram prac nad porozumieniem w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 - poinformował w poniedziałek "Financial Times".

Szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw ma przedstawić w Luksemburgu harmonogram prac nad porozumieniem w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 - poinformował w poniedziałek "Financial Times".

    Według gazety, Straw będzie się starał zapewnić ministrów spraw zagranicznych krajów UE, którzy obradują w Luksemburgu, że Wielka Brytania poważnie traktuje swe zobowiązanie o doprowadzeniu do porozumienia budżetowego na grudniowym szczycie UE, kończącym brytyjskie przewodnictwo we Wspólnocie.

    Rząd w Londynie przedstawi nowe propozycje budżetowe w listopadzie, jednak inne kraje, szczególnie Niemcy, ostrzegają, by propozycja ta nie odchodziła zbyt daleko od oferty przygotowanej przez Luksemburg w pierwszej połowie roku - pisze "Financial Times".

    Luksemburg zaproponował, zamrożenie rabatu brytyjskiego, czyli przysługującej W. Brytanii ulgi we wpłatach do unijnej kasy, na poziomie około 5 mld euro rocznie. W zamian za zgodę na tę propozycję premier Tony Blair zażądał zobowiązania się UE do reformy Wspólnej Polityki Rolnej i unijnego budżetu.

    Brytyjscy dyplomaci przyznają, że Blair może liczyć co najwyżej na zgodę innych krajów na przegląd wydatków rolnych w 2008 bądź 2009 roku i zapowiedź ewentualnej reformy polityki rolnej po 2013 roku - pisze "FT".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane