Czytasz dzięki

Full of Grey wskrzesi len

opublikowano: 21-11-2014, 00:00

Lniane dodatki do domu i ubrania — to pomysł młodej firmy na przywrócenie do życia nieco zapomnianego materiału.

Antyalergiczny i antybakteryjny. Nie wywołuje podrażnień ani uczuleń. Odporny na tarcie i rozciąganie. Biodegradowalny. Dorota Orysiak i Mariusz Lipski dobrze znają zalety lnu i chcą je pokazać innym. Założyli działalność gospodarczą i od maja tego roku pod marką Full of Grey produkują lniane dodatki do domu — obrusy, poduszki oraz narzuty.

Dorota Orysiak i Mariusz Lipski produkują dodatki do domu i ubrania w stu procentach lniane. W ten sposób chcą przywrócić materiały z lnu do łask. — Len jest pracochłonny i drogi, ale wyjątkowo wytrzymały i pełen leczniczych właściwości — zapewniają.
Zobacz więcej

UWIERZYLI W LEN:

Dorota Orysiak i Mariusz Lipski produkują dodatki do domu i ubrania w stu procentach lniane. W ten sposób chcą przywrócić materiały z lnu do łask. — Len jest pracochłonny i drogi, ale wyjątkowo wytrzymały i pełen leczniczych właściwości — zapewniają. Marek Wiśniewski

— Podmiotów produkujących podobne rzeczy z lnu na polskim rynku nie brakuje. Większość z nich tworzy jednak z materiałów z domieszkami. My chcemy, żeby wszystko było w 100 proc. lniane — mówi Dorota Orysiak.

W produktach Full of Grey nie ma żadnych domieszek. Tworzone są z dzianin i tkanin. Właściciele firmy zastrzegają też, że ich dostawcami są wyłącznie polskie firmy.

— Len można importować zza granicy znacznie taniej. Ale naszą ideą jest polskość i lokalność. Len jest polski, oznaczamy swoje produkty made in Poland i chcemy, żeby wszystkie surowce pochodziły z naszego kraju — tłumaczy Mariusz Lipski.

Nawet nitki, które ozdabiają produkty, są lniane. Właściciele preferują także naturalny kolor lnu, czyli szarość. Nie wykluczają jednak bardziej kolorowych materiałów, jeśli tylko zamarzą o tym klienci. Właściciele firmy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że len kojarzysię z nieprzyjemną w dotyku szorstkością i gnieceniem. Jednak w rzeczywistości te wady to przeszłość. Nowoczesne metody jego wytwarzania powodują, że lniane materiały są miękkie, mniej się gniotą i nie kurczą w zetknięciu z wysokimi temperaturami. Len jest także wyjątkowo wytrzymały, odporny na tarcie, rozciąganie, pranie i prasowanie. Z perspektywy klienta jedyną wadą lnu może być cena. To materiał kilka razy droższy niż inne. Poduszka Full of Grey kosztuje ok. 150 zł, pled nawet 1000 zł, a narzutka 260. Z punktu widzenia producentów wyrobu z lnu wad jest jednak więcej.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Len jest bardzo pracochłonny i trudny w obróbce. Nie można po prostu składać ze sobą kawałków tkanin i dzianin. Połączenia najlepiej wykonywać ręcznie. Wymaga to dużej precyzjii sporo czasu. Trudno zrobić to dobrze mechanicznie — tłumaczy Mariusz Lipski.

Właściciele firmy na start otrzymali dotację z Unii Europejskiej w wysokości 35 tys. zł. Na wszystkie potrzeby nie wystarczyło, resztę musieli dołożyć z własnej kieszeni. Wierzą jednak, że inwestycja się zwróci. I mają sporo planów. Prócz zasłon, pledów, poduszek, obrusów i narzut chcieliby zacząć produkować także 100 proc. lniane ręczniki. Lniane frotte pojawiło się już w Polsce.

— Len doskonale wchłania wilgoć. Nawet po wchłonięciu sporej ilości wody wydaje się suchy — mówi Dorota Orysiak. W przyszłości planują także tworzyć lniane ubrania. Pierwszy projekt to narzutki i szale, które już pojawiły się w ofercie firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane