Fundusz 1MDB nadal ma potężne zadłużenie

ARŻ, Reuters
opublikowano: 06-11-2020, 10:16

Malezyjski fundusz państwowy, który był kilka lat temu centrum międzynarodowego skandalu korupcyjnego, we wrześniu nadal miał zadłużenie wynoszące 32,3 mld ringgitów (7,80 mld USD), pisze Reuters.

Reklama funduszu 1MDB w Kuala Lumpur
Reklama funduszu 1MDB w Kuala Lumpur
Olivia Harris / Reuters / Forum

Dane na temat założonego w 2009 roku funduszu inwestycyjnego zostały opublikowane przez malezyjski rząd.

Od kwietnia 2017 r. rząd wydał 9,4 mld ringgitów, aby pomóc 1MDB w wywiązaniu się ze zobowiązań finansowych. Nadal trwa śledztwo na temat tego, w jaki sposób otoczenie byłego premiera Najiba Razaka wyprowadzało środki z funduszu.

Według raportu, Malezja do końca września odzyskała łącznie 13,4 mld ringgitów (3,24 mld USD). Ok. 2,6 mld ringgitów (628 mld USD) to gotówka i aktywa zwrócone Malezji dzięki działaniom władz USA. 2,5 mld USD zapłacił z kolei Goldman Sachs. To cena zakończenie dochodzenia w sprawie jego roli w aferze. Bank inwestycyjny, który pomógł 1MDB zebrać łącznie 6,5 mld USD w obligacjach, zagwarantował również, że pomoże Malezji odzyskać jeszcze 1,4 mld USD.

Amerykańscy śledczy twierdzą, że malezyjscy politycy we współpracy z bankierami i innymi osobami wyprowadzili z 1MDB łącznie 4,5 mld GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane