Czytasz dzięki

Fundusz chce prześwietlić czekoladki

opublikowano: 12-06-2019, 22:00

TFI Capital Partners żąda powołania rewidenta do spraw szczególnych w Cambridge Chocolate Technologies. Spółka uważa żądanie za „niemerytoryczne”.

Czekoladki znalazły się pod lupą inwestorów. Fundusz zarządzany przez giełdowe TFI Capital Partners, który ma ponad 6 proc. akcji notowanej na NewConnect spółki Cambridge Chocolate Technologies, zażądał przegłosowania na najbliższym walnym spółki uchwały o powołaniu rewidenta ds. szczególnych. Ma bowiem sporo pytań. TFI Capital Partners tłumaczy, że „pogłębiona analiza własna konkretnych obszarów prowadzenia spraw spółki CCT” wywołała wątpliwości, które zdaniem funduszu powinny być wyjaśnione przez niezależne podmioty.

TFI Capital Partners, którego prezesem jest Adama
Chełchowski, jest rozczarowane rozwojem Cambridge Chocolate Technologies.
Zobacz więcej

Niesmak funduszu:

TFI Capital Partners, którego prezesem jest Adama Chełchowski, jest rozczarowane rozwojem Cambridge Chocolate Technologies. Fot. GK

„Pytania, które postanowiliśmy postawić na forum akcjonariuszy, pozostają z pewnością istotne dla wszystkich współwłaścicieli tego emitenta oraz w ich interesie powinny spotkać się z rzetelnymi odpowiedziami. Do czasu otrzymania odpowiedzi nie zamierzamy prowadzić publicznej dyskusji. Zależy nam bowiem wyłącznie na niezwłocznym oraz rzeczowym rozstrzygnięciu powziętych wątpliwości” — napisał w odpowiedzi na nasze pytania Adam Chełchowski, prezes TFI Capital Partners.

Akcjonariusz chce, by biegły zbadał transakcje i umowy CCT ze spółkami powiązanymi kapitałowo i osobowo. Domaga się też „ustalenia rzeczywistej wielkości sprzedaży produktów, oferowanych przez spółkę”, ustalenia stanu zapasów i zbadania zasadności nakładów na promocję znaków towarowych. Co na to CCT? Zarząd spółki nie miał wyboru i wprowadził na żądanie akcjonariusza punkty do porządku obrad, ale pozwolił sobie na komentarz.

„Chociaż obowiązujące przepisy prawa obligują emitenta do działań objętych treścią niniejszego komunikatu [czyli wprowadzenia punktów do porządku obrad — red.], to należy wyraźnie zaznaczyć, że w ocenie spółki złożony wniosek o powołanie rewidenta do spraw szczególnych nie znajduje merytorycznego uzasadnienia, a działania wnioskodawcy są przykładem instrumentalnegowykorzystania instytucji rewidenta do spraw szczególnych, narażając spółkę na poważne konsekwencje prawne, finansowe i korporacyjne” — głosi komunikat CCT.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Biorąc pod uwagę skład akcjonariatu CCT, wniosek mniejszościowego inwestora o powołanie rewidenta ma niewielkie szanse powodzenia. Głównym akcjonariuszem CCT jest bowiem, pośrednio, notowane na głównym rynku Adiuvo Investments, które ma w portfelu liczne spółki z branży technologii medycznych. Należy do niego 67,9 proc. akcji, a członkowie zarządu Adiuvo są jednocześnie członkami zarządu CCT. CCT zajmuje się produkcją i sprzedażą słodyczy funkcjonalnych, czyli m.in. czekolady wzbogacanej o składniki, które mają przeciwdziałać starzeniu się skóry, i czekolady mlecznej, która ma mieć te same właściwości zdrowotne co jej gorzki odpowiednik zrobiony z kakao. Od listopada 2017 r. spółka jest notowana na NewConnect. W ubiegłym roku miała 1,45 mln zł przychodów (wobec 5 mln zł rok wcześniej) i 8,4 mln zł straty netto (11,1 mln zł straty rok wcześniej).

„Budowa pełnego portfolio CCT, jego walidacji skuteczności klinicznej, ochrony własności intelektualnej oraz optymalizacji kosztowej i formulacyjnej procesu produkcji zajęły więcej czasu, niż pierwotnie zakładano. Przełożyło się to na wyniki. Równolegle optymalizacja składu produktów i metody ich wytwarzania pozwoliły na znaczne podniesienierentowności produktów i zredukowanie kosztów prac R&D prawie do zera. W naszym odczuciu tak zbudowane portfolio oraz zoptymalizowane koszty ponoszone przez spółkę pozwolą zrealizować potencjał innowacyjny technologii, nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie lata, w najbliższych okresach” — tłumaczył zarząd w liście do akcjonariuszy.

Pod koniec maja Anna Aranowska-Bablok, członek zarządu Adiuvo Investments i jednocześnie prezes CCT, stwierdziła na łamach „Pulsu Biznesu”, że czekoladowa spółka jest dla Adiuvo jednym z pięciu priorytetowych projektów, których komercjalizacja lub sprzedaż ma nastąpić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane