Fundusze alternatywne zaskoczyły klientów

Anna Borys
opublikowano: 26-01-2009, 00:00

Automatyczny system inwestycyjny w czasie bessy okazał się znacznie skuteczniejszy niż doradca inwestycyjny

W ubiegłym roku inwestorzy nie mogli narzekać na brak wrażeń. Na rynku akcji, surowców i walut rollercoster, jakiego nie pamiętają najstarsi maklerzy. Sprawdziliśmy, jak w tak skrajnych warunkach radziły sobie krajowe fundusze alternatywne. W przeciwieństwie do zwykłych funduszy inwestycyjnych, którymi zarządzają doradcy inwestycyjni, mogą one działać jednocześnie w kilku segmentach rynku finansowego — począwszy od walut, skończywszy na surowcach, akcjach czy instrumentach pochodnych. Takich funduszy nie ma nad Wisłą zbyt wiele. Różnica między stopą zwrotu najlepszego i najsłabszego produktu wyniosła aż 120 proc.

Świętować mogą klienci Superfund TFI. W 2008 r. zarobili nawet 62 proc. Chodzi o fundusz Superfund C. To najbardziej ryzykowny produkt z rodziny Superfund TFI. Wynik z 2008 roku jest pierwszym sukcesem funduszu. Warto pamiętać, że jeszcze w sierpniu ubiegłego roku trzyletnia stopa zwrotu Superfund C wynosiła zaledwie 15 proc. Dobry wynik to zasługa systemu inwestycyjnego, którym zarządzana jest większość produktów tego TFI. Podejmuje on decyzje, kierując się założeniem, że trendy na rynku finansowym trwają dłużej niż okresy silnych wahań.

W innych nastrojach kończyli ubiegły rok klienci flagowego produktu Opera TFI. Chodzi o Operę FIZ. W 2008 r. stracili oni aż 65 proc. Podobną stratę (-56 proc.) wykazała Opera Za 3 Grosze. Co ciekawe, cykliczne prognozy analityków TFI na ogół się sprawdzały. Zagadką pozostaje więc to, dlaczego mimo trafnej oceny sytuacji decyzje podejmowane przez doradców inwestycyjnych przynosiły dotkliwe straty klientom. Wyjaśnieniom wyników towarzyszył kontrowersyjny list prezesa Opera TFI Macieja Kwiatkowskiego do klientów. Przyznaje się w nim do błędów, porównując zarządzających towarzystwem do baranów.

Alternatywną strategię, o której decydują zarządzający, proponuje także Investors TFI. Główny produkt towarzystwa Investor FIZ stracił w 2008 r. 10 proc. Produkt inwestuje w kraju i za granicą w akcje czy instrumenty pochodne. Lepiej w poprzednim roku zachowywał się Investor LBO. To fundusz typu private equity i venture capital obecny na rynku niepublicznym. Przejmuje młode obiecujące biznesy, rozwija je i sprzedaje z zyskiem. Fundusz działa od października 2007 r. Od tego czasu zarobił dla swoich klientów 14 proc.

KOMENTARZ

prezes Investors TFI

Nie spodziewaliśmy się, że spowolnienie zamieni się w jeden z największych kryzysów gospodarczych w historii. Latem, fundusz poniósł kilkunastoprocentową stratę. Zaczęliśmy dalej zdecydowanie ograniczać zaangażowanie w akcje, zajmując pozycje w instrumentach pochodnych, pozwalających zarabiać na spadkach. Dzięki zmianie strategii fundusz zyskał 6,8 proc. w IV kw. Pozwoliło to odrobić część strat, ale wynik roczny wyniósł -10,25 proc. W 2009 r. spodziewamy się trudnej sytuacji na rynkach. Będziemy utrzymywać zyskowną strategię przyjętą w IV kw., co powinno przynieść wyraźne zyski klientom.

KOMENTARZ

Tomasz Korab

dyrektor departamentu zarządzania Opera TFI

Wyniki naszych funduszy w tym roku zależą od kilku czynników. Oprócz ogólnej koniunktury, na stopę zwrotu wpływa także skład portfela. Część kapitału ulokowaliśmy w papierach niepłynnych z rynku niepublicznego. Ostatnio zostały one silnie przecenione. Zatem słaba kondycja rynku jest już w cenach. To pozwala sądzić, że kolejnych spadków wartości tych papierów już nie będzie. Druga część portfela to aktywa płynne, które mogą być natychmiast sprzedane. Zmieniliśmy także zasady organizacji pracy. Jednym z zarzutów naszych klientów było to, że prognozy naszych analityków zazwyczaj się sprawdzały, a mimo to nasze wyniki były słabe. Chcemy naszą wiedzę przekuć w zyski.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane