Czytasz dzięki

Fundusze Altusa w odwrocie

opublikowano: 04-09-2018, 22:00

Akcje giełdowego TFI potaniały we wtorek o 25 proc. Większość zarządzanych przez Altus funduszy zanotowało straty w sierpniu

Duże odpływy w czerwcu i lipcu (danych za sierpień jeszcze nie ma), aresztowanie głównego akcjonariusza, wypowiedzenie umowy przez dużego klienta, zawieszenie procesu połączenia z Esaliens TFI — jakby problemów było mało, to fundusze z oferty towarzystwa negatywnie wyróżniły się wynikami w sierpniu.

Altus FIZ Akcji+ stracił w ubiegłym miesiącu 3,5 proc., Altus Akcji 5,1 proc., a Altuz FIZ Aktywny akcji 7,9 proc. To jedne z najgorszych rezultatów w grupie funduszu akcji polskich uniwersalnych.Altus FIZ Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych stracił 6,7 proc., Altus FIZ Akcji Globalnych 4,4 proc. W obu przypadkach były to najgorsze wyniki w kategorii. Wśród funduszy stabilnego wzrostu produkt Altusa wylądował na przedostatnim miejscu z wynikiem minus 1,8 proc. Lepiej poszło funduszowi Altus Kapitał Plus FIZ, który z wynikiem 0,1 proc. był w pierwszej dziesiątce w grupie. Bardzo słabo wypadły fundusze absolutnej stopy zwrotu, inwestujące w akcje — fundusz ASZ Rynku Polskiego przeceniono o 4, proc., AZS Rynków Zagranicznych o 4,6 proc.,a ASZ Rynku Polskiego 2 o 5,7 proc.

Na tym tle dobrze poradziły sobie fundusze o bezpieczniejszych strategiach — gotówkowe i pieniężne oraz absolutnej stopy zwrotu konserwatywne, których większość nie traciła na wartości, a niektóre wypracowały dodatnią stopę zwrotu.

O zyski z części aktywów, zaangażowanej w akcje, może być trudno w kolejnych tygodniach, bo w obawie o kontynuację umorzeń (według szacunków Krzysztofa Kawy z Haitong Banku, w czerwcu z funduszy Altusa odpłynęło netto 515 mln zł, w lipcu 343 mln zł) inwestorzy giełdowi pozbywają się akcji spółek, w które zaangażowany jest Altus (być może robi to też samo TFI). Na sesji we wtorek 4 września o 9-10 proc. taniały akcje Oponeo, Elektrotimu i PBKM. Altus według ostatnich danych posiadał 15 proc. pierwszej z firm, 14 proc. drugiej i 18 proc. trzeciej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane