Fundusze emerytalne nie chcą wyjść z kina

opublikowano: 11-03-2015, 00:00

Mniejszościowi akcjonariusze Global City Holdings mówią „nie” warunkom wyjścia ze spółki. Liczą na wsparcie GPW.

Zapowiada się ciekawa batalia na rynku finansowym nad Wisłą. Global City Holdings (GCH), udziałowiec Cineworld, największej sieci kin w Europie, a zarazem akcjonariusz Ronson Development i właściciel projektu parku rozrywki w Mszczonowie nieopodal Warszawy (Park of Poland), dostał twardą odpowiedź na swój nowy pomysł na siebie. Ripostę przygotowali mniejszościowi akcjonariusze spółki, z których gros stanowią OFE. Nie podoba się sposób, w jaki GCH zamierza opuścić GPW. „No pasaran!” — mówią przedstawiciele OFE Nordei, Avivy, PZU oraz ING.

Posiadają łącznie około 20 proc. akcji GCH i zapowiadają twardą walkę o swoje. A „swoje” to wcale nie fakt planów wyjścia kinowo-deweloperskiej spółki z GPW, lecz pieniądze, które chce na ten cel wydać spółka założona przez izraelskich inwestorów. Zdaniem funduszy, zdecydowanie za małe. Wydaje się, że równie niewielkie jest ich pole manewru.

Cena za bilet

Global City Holding, dawniej Cinema City International, to spółka zarejestrowana w Amsterdamie, a holenderskie prawo stanowi jasno: do podjęcia decyzji o usunięciu spółki z giełdy potrzeba zwykłej większości głosów. T.I. National Theaters, kontrolowany przez rodzinę Greidingerów, twórców sukcesu GCH, ma ponad 54 proc. głosów na walnym. Czterej najwięksi instytucjonalni akcjonariusze GCH stają okoniem: spółka przynosi im sowite zyski i chętnie by w niej zostali dłużej, jednak trzymanie udziałów w spółce prywatnej jest dla nich kłopotliwe ze względów prawnych. Pozostaje zatem wyjście z niej i fundusze twierdzą, że wcale nie musi się ono odbywać na warunkach głównego akcjonariusza. Ten proponuje 40 zł za akcję, podczas gdy notowania spółki obecnie przebijają tę barierę o kilka procent. Każdy złoty więcej za akcję to dla funduszy nawet 5 mln zysku ekstra.

— Spodziewamy się przeprowadzania rzetelnej procedury, uwzględniającej uzasadnione interesy akcjonariuszy mniejszościowych. Zgodnie z prawem holenderskim, spółka musi przestrzegać zasad racjonalności i rzetelności w stosunkach z akcjonariuszami mniejszościowymi. Oczekujemy więc, że procedura wycofania akcji spółki z obrotu na GPW będzie zgodna ze standardami rynkowymi określonymi przez polską procedurę. Decyzja tej wagi powinna zapaść na WZA kwalifikowaną większością 4/5 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego — twierdzą przedstawiciele funduszy, zasłaniając się interesem kilku milionów przyszłych emerytówi oczekując „zyskania godziwej wartości z inwestycji”.

Presja od funta

GCH przypomina, że wycena 40 zł za akcję jest powyżej średniej z ostatnich 6 i 12 miesięcy, a od debiutu spółki w 2006 r. oznacza zwrot z inwestycji na poziomie ponad 100 proc. Jednak zdaniem Andrzeja Knigawki, analityka z ING Securities, 40 zł za akcję to zdecydowanie zaniżona wycena, biorąc pod uwagę obecne realia.

— Pamiętajmy, że Cineorld jest notowany na brytyjskiej giełdzie, wzrost wartości funta i wartości akcji Cinweworld w ostatnich miesiącach winduje oczekiwaną wycenę GCH na poziomie dużo powyżej 40 zł. Nasze analizy ze stycznia pokazywały wartość godziwą akcji spółki w okolicy 50 zł — twierdzi Andrzej Knigawka. Ponadto kwestia opuszczenia przez GCH GPW to nie tylko wewnętrzna decyzja na walnym w Holandii, ale także obowiązek uzyskania na to zgody rady GPW.

— Żebyśmy zajęli się tą sprawą, musi do nas trafić odpowiedni wniosek z zarządu giełdy. Jeśli trafi, to rozważymy racje i interes każdej ze stron — zapewnia Wiesław Rozłucki, szef rady giełdy. Co na bunt akcjonariuszy mówią władze GCH?

Niezależny komitet specjalny rady dyrektorów spółki przeanalizuje te opinie i je rozważy — mówi Mark Segall, szef rady dyrektorów spółki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy