Fundusze flirtują z branżą medyczną

AT
opublikowano: 02-11-2011, 00:00

10 spółek medycznych szuka finansowego partnera. O ich względy zabiegają mniejsze fundusze.

Branża medyczna jest łakomym kąskiem dla funduszy, niekoniecznie największych. Z zebranych przez „Puls Biznesu” informacji wynika, że inwestorów finansowych poszukuje obecnie około 10 spółek medycznych. Wśród potencjalnych zainteresowanych wymienia się m.in. Arx Equity Partners, Krokusa, Avallona, Amundi oraz Enterprise Investors.

— Inwestorów szukają mniejsze, często tylko regionalne spółki — mówi Maciej Cieślak, partner zarządzający firmy doradczej Holon Consultants. Na celowniku funduszy są szpitale, które zostały już sprywatyzowane i mają komercyjnych operatorów, oraz prywatne kliniki i przychodnie.

— Są to średniej wielkości spółki — dodaje Maciej Cieślak. Fundusze potwierdzają, że branża medyczna jest interesująca. Arx Equity Partners, właściciel m. in. klinik okulistycznych Lexummedica w Polsce i Czechach, w jeden projekt medyczny jest w stanie zainwestować 15-60 mln zł.

— Monitorujemy kilka spółek medycznych. Jest szansa, że do końca roku podpiszemy jedną umowę — deklaruje Jacek Korpała, partner zarządzający funduszu Arx Equity Partners. Zainteresowania branżą medyczną nie ukrywa też firma private equity Resource Partners, która w zeszłym roku zainwestowała w centrum medyczne Mavit.

— Trzykrotnie zwiększyliśmy skalę katowickiego szpitala Mavitu. Obecnie monitorujemy rynek. Interesują nas przede wszystkim wyspecjalizowane szpitale, przychodnie i kliniki — również takie, które uzupełniłyby działalność Mavitu — mówi Aleksander Kacprzyk, członek zarządu Resource Partners.

W obszarze szpitalnictwa Resource Partners ma na oku małe i średnie placówki. — Inwestycje w duże szpitale są bardziej ryzykowne. Łatwiej wykorzystać potencjał mniejszych jednostek, np. z 30 łóżkami, ale mających jednocześnie trzy sale operacyjne, które pozwalają wykonywać większą liczbę zabiegów. To zwiększa rentowność placówki — tłumaczy Aleksander Kacprzyk.

W jeden projekt fundusz jest w stanie zainwestować od 5 do 30 mln EUR. Mniejsze sumy, bo średnio 5 mln EUR na jedną spółkę, przeznacza Avallon, który jest udziałowcem m.in. w Medorcie, dystrybutorze produktów ortopedycznych.

— Interesują nas szpitale, kliniki i centra diagnostyczne, z 20-100 mln zł przychodów. Na naszą szczególną uwagę mogą liczyć palcówki specjalizujące się w ortopedii i rehabilitacji — informuje Tomasz Stamirowski, prezes Avallonu.

Największe projekty

Do tej pory informowaliśmy o dużych projektach funduszy w sektorze ochrony zdrowia. Na celowniku inwestorów jest Grupa Nowy Szpital, krakowski szpital Scanmedu i sieć prywatnych klinik kardiologicznych Allenor. Ostatnią dużą transakcję przeprowadził międzynarodowy fundusz private equity Advent International, który za mniejszościowy pakiet akcji Polsko- Amerykańskich Klinik Serca zapłacił około 90 mln USD. Za tę kwotę wspólnie z dotychczasowymi właścicielami będzie rozwijał ogólnokrajową sieć klinik kardiologicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu