Czytasz dzięki

Fundusze sprzedawały akcje na GPW

opublikowano: 14-11-2018, 22:00

Umorzenia w funduszach powiązanych z rynkiem akcji zmusiły zarządzających do wyprzedawania akcji — wynika z danych Trigon Domu Maklerskiego.

Maciej Marcinowski, analityk brokera szacuje, że instytucje sprzedały w październiku akcje o wartości 728 mln zł.

— Po najgorszym od siedmiu lat dla TFI wrześniu 2018 r., październik nie przyniósł dużej poprawy w kategoriach powiązanych z rynkiem akcji. Fundusze czysto akcyjne (w każdej z trzech podkategorii) miały największe odpływy od lutego 2018 r. (-639 mln zł). Wyraźnie gorzej w porównaniu z poprzednim miesiącem wypadły również fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu. Cały czas duże odpływy notują fundusze absolutnej stopy zwrotu (-479 mln zł), które za ostatnie 5 miesięcy wynoszą już -3,2 mln zł — szacuje Maciej Marcinowski.

Największe odpływy zanotowało w październiku Noble Funds TFI (-302 mln zł, przede wszystkim z funduszy obligacji). 285 mln zł klienci wycofali z Union Investment TFI (w tym 218 mln zł netto z funduszy rynku pieniężnego), a 213 mln zł z Trigon TFI (głównie z funduszy akcji i absolutnej stopy zwrotu). Wśród TFI z dodatnim saldem wyróżniło się PKO TFI z napływami na poziomie 731 mln zł (niemal całość trafiła do funduszy rynku pieniężnego).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane