Fundusze stabilnego wzrostu wyprzedziły akcyjne

Anna Borys
opublikowano: 10-07-2007, 00:00

Nie zawsze na produktach akcyjnych można zarobić więcej niż na stabilnego wzrostu. Między 28 czerwca a 5 lipca najlepszy fundusz w kategorii akcji krajowych, AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji, zarobił 2,03 proc. Tuż za nim uplasowała się Arka BZ WBK Akcji, której klienci w tym okresie zarobili 1,96 proc. Najgorzej radził sobie zaś Skarbiec Małych i Średnich Spółek. Wartość jego jednostki inwestycyjnej zjechała o 1,1 proc.

Lepszymi wynikami mogli się pochwalić zarządzający funduszami stabilnego wzrostu. Liderem w tej kategorii był zamknięty PKO/CS Bezpieczna Lokata I z wynikiem 2,28 proc. Na drugim miejscu znalazł się produkt z oferty tego samego towarzystwa, PKO/CS Subfundusz Stabilnego Wzrostu Plus. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła między 28 czerwca a 5 lipca o 1,57 proc. Najsłabszym z funduszy stabilnego wzrostu okazał się BPH Pro Lokata. Wypracował on ujemną stopę zwrotu na poziomie -0,49 proc.

Teoretycznie taką sytuację tłumaczyły spadki na giełdzie. Właśnie podczas spadków produkty o większym współczynniku ryzyka słabiej zarabiają niż produkty bezpieczne. Jednak w omawianym okresie giełda szła w górę. Cały rynek zyskał 0,64 proc., indeks blue chipów skoczył 1,18 proc., sWIG80 zaś zyskał 1,05 proc. Tracił jedynie wskaźnik małych i średnich spółek, mWIG40, który zjechał o 0,68 proc.

Skąd dziwne różnice między funduszami akcyjnymi i stabilnego wzrostu? Prawdopodobnie w portfelach funduszy akcyjnych przeważają spółki średnie. To tłumaczy, dlaczego mimo wzrostów na parkiecie te fundusze mają słabsze wyniki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu