Funt w końcu dobił do 5 zł

Maciej Kalwasiński, Bankier.pl
opublikowano: 25-02-2019, 22:00

Po niemal dwóch latach przerwy za funta znów trzeba płacić ponad 5 zł. Umocnieniu brytyjskiej waluty sprzyjają doniesienia o możliwym opóźnieniu brexitu.

W poniedziałek o 9.30 szterling kosztował prawie 1,31 dolara i ponad 1,15 euro. O ile w zestawieniu z amerykańską i europejską walutą nie przebił szczytów z końca stycznia, to szersze osłabienie złotego w ostatnim miesiącu (wzrost kursu EUR/PLN o niemal 9 groszy do poziomu 4,35 zł) w końcu doprowadziło do sforsowania 5 zł. Funt był w ostatnich miesiącach o włos od tej psychologicznej bariery kilkukrotnie — w maju, lipcu i ostatnim tygodniu. Umocnieniu funta sprzyjają informacje z frontu negocjacji brexitowych. Premier Theresa May stara się wypracować koncepcję, która pozwoli jej uzyskać większość w Izbie Gmin oraz zyska akceptację władz krajów członkowskich Unii Europejskiej. Na razie jasne jest, że kolejne głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie propozycji szefowej torysów odbędzie się dopiero 12 marca, raptem na kilkanaście dni przed zaplanowanym na 29 marca wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. W wyspiarskich mediach pojawiły się także plotki, że Theresa May może zdecydować się na opóźnienie samego brexitu o dwa miesiące, co miałoby jej pozwolić na wynegocjowanie lepszych „warunków rozwodowych”. Obecnie spór koncentruje się na kwestii irlandzkiej granicy, która mogłaby powstać po opuszczeniu wspólnoty przez Brytyjczyków, a czego obawiają się wszystkie strony brexitowego konfliktu. Zapobiec ustanowieniu fizycznej granicy (hard border) może tzw. mechanizm awaryjny (backstop), zakładający pozostanie Irlandii Północnej (części Zjednoczonego Królestwa) w unii celnej, gdyby w okresie przejściowym (trwającym od 29 marca do końca 2020 r.) nie udało się wynegocjować innej umowy. Jednoczesne wyjście Wielkiej Brytanii z unii celnej oznaczałoby w efekcie powstanie granicy w ramach Zjednoczonego Królestwa, na co nie chce się zgodzić ani Londyn, ani Belfast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Kalwasiński, Bankier.pl

Polecane