Funt znów pod presją

Przemysław Kwiecień X-Trade Brokers DM
opublikowano: 10-01-2008, 00:00

W czwartek Bank Anglii podejmie pierwszą w tym roku decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek nie jest zgodny, czy dojdzie do kolejnej obniżki, czy też główna stopa pozostanie bez zmian (5,5 proc.). W grudniu rada banku zaskoczyła dwukrotnie. Wbrew oczekiwaniom obniżyła stopy o 25 pkt baz. Później okazało się, że decyzja zapadła jednomyślnie. Wzbudziło to spekulacje, że była początkiem cyklu obniżek, który może sprowadzić główną stopę nawet poniżej 5 proc. Od tamtej decyzji funt stracił około 4 proc. wobec euro i dolara. Kurs GBP/PLN obniżył się aż o 25 gr, do 4,82.

Nie jest tajemnicą, że brytyjskie banki były znacznie bardziej zaangażowane w kredyty hipoteczne o podwyższonym poziomie ryzyka niż ich konkurenci z Europy Zachodniej. Przypadek banku Northern Rock jest nie mniej znany niż amerykańskiego CountryWide Financial. Oba cudem uniknęły bankructwa. Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach rozwinięty jest mechanizm sekurytyzacji, pozwalający bankom zdjąć z siebie ryzyko udzielonych kredytów. Efektem, będącym głównym zagrożeniem dla gospodarki, jest brak zaufania na rynku międzybankowym, który nie tylko zwiększa faktyczny koszt pieniądza, ale dodatkowo rodzi ryzyko kryzysu płynności. Northern Rock był zapalnikiem, który zasadniczo zmienił podejście Banku Anglii do kryzysu. Początkowo Mervin King — prezes Banku Anglii — nawet nie chciał słyszeć o udzielaniu jakiejkolwiek pomocy.

Jeśli Bank Anglii będzie nadal ciąć stopy, należy spodziewać się dalszego osłabienia funta. W takim scenariuszu minimalny zasięg spadku GBP/USD to 1,86. Nie można wykluczyć dołka z 2006 r. (1,72). Miałoby to poważne konsekwencje dla licznej grupy Polaków zarabiających w funtach. Spadek funta może sprowadzić kurs GBP/PLN nawet w okolice 4,20-4,30 zł.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy