Fuzje: opłaty korzystne dla klientów OFE

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 04-05-2001, 00:00

Fuzje: opłaty korzystne dla klientów OFE

Konsolidacja funduszy emerytalnych jest opłacalna nie tylko dla akcjonariuszy towarzystw emerytalnych, ale także dla klientów. Dotychczasowe zgody UNFE na fuzje przyniosły członkom przejmowanych funduszy niższe opłaty od składki.

Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wydał już trzy zgody na fuzje funduszy emerytalnych. Zyskali na nich akcjonariusze PTE, którzy zwiększyli potencjał OFE, a tym samym mogą szybciej wypracować zysk. Inni akcjonariusze, np. PTE Epoka, pozbyli się z kolei spółek nie rokujących większych nadziei na sukces. Klienci w wyniku fuzji zostali członkami większego i bardziej stabilnego funduszu, a należący do przejmowanego funduszu zyskują ponadto na mniejszych opłatach pobieranych z ich składek.

Pekao PTE otrzymało zgodę na przejęcie dwóch funduszy: Epoki i Pioneer. Klienci przejmowanych funduszy do 27 lat stażu mają takie opłaty jak w funduszu Pekao, a po tym okresie — takie, jakie obowiązywały w Epoce.

W ciągu 20 lat oszczędzania w funduszu Pekao opłaty te wynoszą średnio poniżej 5 proc. W funduszu Epoka stanowiłyby ponad 5,5 proc. Nowe opłaty w Pekao OFE będą jeszcze bardziej korzystne dla klientów Pioneera, w którym po 20 latach średnia składka wynosiłaby ponad 8 proc. Gdyby Pekao PTE zdecydowało się na przejęcie OFE Rodzina, zyskaliby jego klienci, ponieważ średnia składka po 20 latach oszczędzania w tym funduszu wynosi powyżej 5,7 proc.

Na fuzji PTE Skarbiec-Emerytura i PTE BIG Banku Gdańskiego mogliby skorzystać z kolei klienci funduszu Ego. Po przejęciu przez PTE Skarbiec funduszu Ego obowiązywałyby zapewne niższe opłaty Skarbca (w skali 20 lat powyżej 6 proc., a w Ego — 7,9 proc.). Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku konsolidacji PTE Dom i Kredyt Banku. Skorzystaliby na niej członkowie OFE KB. Po 20 latach średnia opłata od składki w OFE Dom jest niższa niż 5 proc., a w OFE KB wynosi nieco więcej — 5,5 proc.

Obniżanie opłat w łączonych OFE ma tym większe znaczenie, że coraz więcej PTE myśli o podniesieniu wysokości opłaty od składki. Ma to związek w faktem, że większość PTE ma bardziej optymistyczne założenia w biznesplanach — zarówno dotyczące liczby pozyskanych klientów, terminu wypracowania zysków, jak i przepływu składek z ZUS do funduszy. Skuteczną barierą w podniesieniu wysokości składki jest jednak UNFE.

Katarzyna Ostrowska

k.ostrowska@pb.pl tel. (22) 611-62-49

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Fuzje: opłaty korzystne dla klientów OFE