G-8: MSP musi dać gwarancje

Agnieszka Berger
opublikowano: 30-11-2001, 00:00

Związkowi negocjatorzy z grupy G-8 wciąż nie akceptują warunków pakietu socjalnego proponowanego przez Elektrim i Kulczyka. Jednocześnie starają się zabezpieczyć na wypadek, gdyby MSP chciało zamknąć tę prywatyzację bez porozumienia ze związkami.

Związkowcy z prywatyzowanej grupy G-8 na wczorajsze rozmowy z przedstawicielami inwestorów — Elektrimu i Jana Kulczyka — zaprosili obserwatorów z komisji krajowych pięciu związków zawodowych. Związkowcy reprezentujący spółki dystrybucyjne liczą na interwencję komisji, gdyby Wiesław Kaczmarek, minister skarbu, zdecydował się na zamknięcie prywatyzacji grupy, mimo nieuzgodnienia pakietu socjalnego.

— Osoby, które biorą udział w negocjacjach z ramienia inwestorów, straszą nas, że minister skłania się ku takiemu rozwiązaniu. Twierdzą, że proponowana przez nich wersja pakietu została zaakceptowana przez MSP, i że to dla nas ostatnia szansa. My natomiast liczymy, że jeśli nie dogadamy się z Elektrimem i Kulczykiem, resort skarbu zachowa się zgodnie z regułami i rozpocznie negocjacje z innymi inwestorami z krótkiej listy — mówi nieoficjalnie jeden ze związkowców.

Z nie potwierdzonych informacji wynika, że pakiet w wersji, której nie chcą zaakceptować związkowcy, przewiduje trzyletnie gwarancje zatrudnienia, 7-proc. podwyżkę płac uwarunkowaną wypracowaniem zysku przez spółki, brak premii prywatyzacyjnej oraz odkup akcji pracowniczych po cenie znacznie niższej od uzgodnionej z MSP.

Dziś o północy upływa już drugi okres wyłączności negocjacyjnej dla konsorcjum Jana Kulczyka i Elektrimu. Wszystko wskazuje na to, że inwestorom po raz kolejny nie uda się uzgodnić warunków pakietu socjalnego z pracownikami G-8. Minister skarbu będzie musiał zdecydować, czy sfinalizować tę prywatyzację bez porozumienia ze związkami, czy też rozpocząć rozmowy z firmami oczekującymi na krótkiej liście. W tej grupie, oprócz konsorcjum, są belgijski Electrabel, niemiecki E. ON i hiszpańska Iberdrola, która miała już „swoje pięć minut”, ale również nie skończyła negocjacji ze związkowcami.

Najmniej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się kolejne przedłużenie wyłączności dla Elektrimu i Kulczyka. Jednak również tego nie można wykluczyć. Nieoficjalnie wiadomo, że ostatecznie uzgodniona z inwestorami cena zakupu 25 proc. akcji ośmiu spółek wzrosła do 512 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / G-8: MSP musi dać gwarancje