G-8 ostrzega przed skutkami wysokich cen ropy naftowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-06-2005, 20:56

Wysokie ceny surowców energetycznych są powodem do poważnego niepokoju, bowiem hamują wzrost gospodarczy na świecie - ostrzegli w sobotę zebrani w Londynie ministrowie finansów siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosji (G-8).

Wysokie ceny surowców energetycznych są powodem do poważnego niepokoju, bowiem hamują wzrost gospodarczy na świecie - ostrzegli w sobotę zebrani w Londynie ministrowie finansów siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosji (G-8).

Zdaniem ministrów, prognozy na rok 2005 są dobre - należy się spodziewać względnie wysokiego wzrostu gospodarczego, "w rytmie bardziej umiarkowanym" niż w 2004 roku. Niemniej są powody do obaw, w tym zwłaszcza "trwale" wysokie ceny ropy.

Kraje G-8 wezwały do stanowczych działań na rzecz zrównoważonego wzrostu. W Europie, a także w Japonii i Rosji drogą do tego mają być w szczególności "dodatkowe reformy strukturalne".

Ministrowie opowiedzieli się także za przejrzystymi mechanizmami kształtowania cen ropy naftowej w celu zapobieżenia nadmiernym zwyżkom cen. Zaapelowali też o wzrost inwestycji w sektorze naftowym, zarówno w krajach-producentach, jak i wśród odbiorców, by zwiększyć bezpieczeństwo zaopatrzenia w ten surowiec kluczowy dla światowej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / G-8 ostrzega przed skutkami wysokich cen ropy naftowej