Czytasz dzięki

Galerie otwarte na seniorów

opublikowano: 18-06-2018, 22:00

Polskie społeczeństwo się starzeje.

Do 2020 r. odsetek mieszkańców w wieku co najmniej 65 lat sięgnie 20 proc. Wbrew stereotypom, wielu seniorów dysponuje często dobrym i stabilnym dochodem — wynika z raportu firm Knight Frank i Inquiry Market Research. Autorzy publikacji podkreślają, że w dużych miastach w wiek emerytalny wkraczają właśnie osoby, które zdążyły osiągnąć wysoką pozycję zawodową i materialną.

Na stosunkowo niezłą sytuację seniorów wskazują także dane GUS-u, zgodnie z którymi w 2016 r. dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych emerytów wyniósł 1 569 zł, co przewyższało średnią krajową na poziomie 1 475 zł. Łącznie emeryci dysponują zatem kwotą przekraczającą 110 mld zł rocznie. Nie uszło to uwadze właścicieli centrów handlowych, którzy na coraz więcej sposobów próbują przyciągnąć pod swój dach osoby starsze. W wielu galeriach już odbywają się zajęcia artystyczne i sportowe oraz warsztaty z robótek ręcznych dla seniorów. Centra zachęcają ich również do odwiedzin bezpłatnymi badaniami i konsultacjami lekarskimi.

W pasażach galerii można często wykonać EKG, sprawdzić poziom cholesterolu i glukozy, zmierzyć ciśnienie, a poza tym skorzystać z darmowych porad dietetyków i fizjoterapeutów. Ciekawą propozycję dla osób powyżej 60. roku życia przygotował także Carrefour Polska, który wprowadził do swoich sklepów Kartę Seniora, umożliwiającą zakupy z rabatem do -10 proc. w każdy wtorek. © Ⓟ

2 mln O tyle do 2025 r. zmniejszy się liczba osób w wieku 15-64 lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane