Gas-Unie angażuje się w budowę Gazociągu Północnego

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 22-07-2006, 15:33

Holenderski koncern Gas-Unie zaangażuje się w budowę kontrowersyjnego Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. Informację tę uzyskał niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”, powołując się na rzecznika Gazpromu Siergieja Kuprjanowa.

Holenderski koncern Gas-Unie zaangażuje się w budowę kontrowersyjnego Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. Informację tę uzyskał niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”, powołując się na rzecznika Gazpromu Siergieja Kuprjanowa.

Według „Berliner Zeitung”, Gas-Unie byłby czwartym udziałowcem w spółce budującej rurociąg. Pakiet kontrolny zachowa rosyjski Gazprom, natomiast część akcji odstąpią Holendrom niemieckie koncerny BASF i E.ON.

Holenderska firma uzyska w gazociągu bałtyckim 9 procent udziałów, a w zamian odstąpi Rosjanom cześć akcji w gazociągu łączącym Holandię z Wielką Brytanią. Oznacza to uzyskanie przez Gazprom dostępu do rynku brytyjskiego, który uchodzi za szczególnie lukratywny - zauważa „Berliner Zeitung”. Dodaje, że tym samym rosyjski koncern przybliżył się o krok do celu, jakim jest obecność w Europie Zachodniej.

Dziennik przypomina, że budowa dwóch nitek gazociągu bałtyckiego będzie kosztować 4,6 miliarda euro. Popłynie nimi do Europy 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

DI, IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Gas-Unie angażuje się w budowę Gazociągu Północnego