Gaz System: do końca 2008 r. wykup majątku przesyłowego od PGNiG

opublikowano: 18-01-2007, 15:55

Gaz System planuje do końca 2008 roku wykupić zdecydowaną większość majątku przesyłowego od PGNiG, który obecnie leasinguje. Wartość tego majątku szacowana jest na 3,5 mld zł - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes spółki Igor Wasilewski.

Gaz System planuje do końca 2008 roku wykupić zdecydowaną większość majątku przesyłowego od PGNiG, który obecnie leasinguje. Wartość tego majątku szacowana jest na 3,5 mld zł - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes spółki Igor Wasilewski.

"Chcielibyśmy wykupić większość majątku przesyłowego od PGNiG i liczymy, że proces ten uda nam się zakończyć do końca 2008 roku" - powiedział Wasilewski.

Prezes wyjaśnił, że liczy na to, iż Skarb Państwa przekaże Gaz Systemowi część tego majątku, który wcześniej sam odbierze od PGNiG w formie dywidendy rzeczowej. Dodał, że resztę spółka wykupi ze środków własnych oraz kredytu, którego udzielą mu banki.

"Szacujemy zaangażowanie instytucji finansowych w procesie wykupu majątku na 1,6 mld zł" - powiedział Wasilewski.

Prezes nie podał więcej szczegółów, ale powiedział, że rozmowy z bankami są już prowadzone i stwierdził, że najprawdopodobniej utworzone zostanie konsorcjum banków w celu sfinansowania wykupu.

Spółka rozpoczęła przygotowania do rozbudowy systemu gazowego w północnej Polsce tak, aby móc odbierać gaz z gazoportu oraz planowanego gazociągu ze Skandynawii.

"Na rozbudowę systemu gazowego w północno-zachodniej Polsce chcemy przeznaczyć 650 mln euro, z czego 500 mln chcielibyśmy pozyskać ze środków strukturalnych UE" - powiedział Wasilewski.

"Chcielibyśmy, aby rozbudowa części systemu w Polsce północno- zachodniej zakończyła się około 2010 roku" - dodał.

Prezes poinformował także, że w ciągu najbliższych pięciu lat spółka zamierza zainwestować około 300 mln zł w modernizację już istniejącej sieci gazowej.

Dzięki rozbudowie systemu spółka będzie mogła odbierać rocznie z kierunku północnego 5-6 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

W roku finansowym zakończonym 30 kwietnia 2006 roku spółka zanotowała 1,5 mld zł przychodów, 488 mln zł wyniku operacyjnego i 162 mln zł zysku netto.

Wasilewski zapowiedział jednak, że obecny rok finansowy będzie prawdopodobnie słabszy ze względu na łagodną zimę.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane