Gaz tanieje w Europie

opublikowano: 30-11-2021, 18:02

Wiadomość o zarezerwowaniu przez Gazprom mocy przesyłowych Gazociągu Jamał-Europa osłabiło obawy niedoboru błękitnego paliwa w Europie w sezonie zimowym, donosi Bloomberg.

Gazprom zarezerwował na 1 grudnia 35 proc. zdolności przesyłowych gazociągu biegnącego do Niemiec przez Białoruś i Polskę na aukcjach we wtorek. Wiadomość wywołała reakcję europejskiego rynku. Cena gazu z benchmarkowego kontraktu notowanego w Holandii spadała nawet o 3 proc. do 90,37 EUR za 1 MWh. Wcześniej we wtorek dochodziła nawet do 101 EUR.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że cena gazu ziemnego w Europie wzrosła czterokrotnie w tym roku z powodu jego niskiej podaży. Rosja, która jest głównym dostawcą na europejski rynek, przesyłała gaz w ilościach zakontraktowanych w czasie kiedy oczekiwano niskiego popytu z powodu pandemii.

W poniedziałek, podczas konferencji wynikowej Gazprom poinformował, że oczekuje w czwartym kwartale średniej ceny gazu w Europie wynoszącej 550 USD za 1 tys. metrów sześciennych. W trzecim kwartale wynosiła 313,40 USD, a rok wcześniej sięgała 117,2 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane