Gaz ziemny musi się opłacać

Krzysztof Kluska
opublikowano: 20-09-2001, 00:00

Gaz ziemny musi się opłacać

Warszawska spółka Rapid Bus rozważa zakupy autobusów zasilanych gazem ziemnym. Cena jednego pojazdu sięga 500 tys zł. Jednak przejście na tego typu pojazdy pociąga za sobą dodatkowe koszty rzędu kilku milionów złotych.

Spółka Rapid Bus, która jest kapitałowo połączona ze światowym koncernem Vivendi, rozważa możliwość zakupu autobusów przystosowanych do działania na gaz ziemny. Na razie przedstawiciele firmy prowadzą kalkulacje tych inwestycji.

Już teraz jednak wiadomo, że przejście na ekologiczne paliwo wiąże się z dużymi kosztami. Jeden autobus gazowy długości 12 m, wyprodukowany przez polską firmę kosztuje około 500 tys. zł. Zakup kilku takich pojazdów wymaga jednak zainstalowania na terenie przewoźnika stacji do tankowania tych pojazdów. To kolejne 2-3 mln zł, które powodują, że inwestycja przestaje być opłacalna.

Potrzebne wsparcie

— Inwestując w pojazdy ekologiczne trzeba ich kupić przynajmniej kilkanaście. Zatem tylko jeśli firma otrzyma częściowy zwrot niezbędnych nakładów, to eksploatacja tego taboru będzie przynosić zyski — utrzymuje Tomasz Gawlik, wiceprezes Rapid Bus.

Zdaniem przedstawiciela Rapid Bus, firmy, które inwestują w ekologiczny tabor samochodowy, powinny otrzymać wsparcie ze strony państwa, na przykład w postaci ulg podatkowych.

— Dla przewoźnika zakup autobusów na gaz ziemny to spore wydatki, które przeznaczone są tak naprawdę na ochronę środowiska. Dlatego państwo powinno finansowo wspomagać te przedsięwzięcia — mówi Tomasz Gawlik.

Są już chętni

Wiadomo, że planowane są już działania, które mają pomóc firmom planującym zmianę taboru na ekologiczny, m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które chcąc upowszechniać gaz ziemny jako paliwo samochodowe, rozważa budowę w Polsce kilku stacji tankowania. Przedstawiciele przewoźników twierdzą jednak, że powinny zostać uruchomione również środki z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gaz ziemny musi się opłacać