Gazelom z Warmii i Mazur ciążą podatki

opublikowano: 16-01-2014, 00:00

Ranking „PB”: Warmińsko-mazurskie Gazele udowadniają, że można stworzyć ciekawy biznes nawet w środku kryzysu. Narzekają jednak na podatki

W woj. warmińsko-mazurskim tytuł Gazeli Biznesu 2013 zdobyło 99 firm. W zeszłym roku na Warmii i Mazurach wyróżniliśmy więcej, bo 132 przedsiębiorców. Tegorocznym laureatem jest Falken Trade Polska, z przychodami 43,7 mln zł oraz zyskiem netto 2 mln zł. Spółka zatrudnia zaledwie 10 osób i jest najlepszym dowodem na to, że środek kryzysu może być doskonałym momentem na rozpoczęcie działalności. Na rynek weszła w 2009 r.

Zobacz więcej

TURYSTYKĄ I MEBLAMI STOJĄ: Warmińsko-mazurskie gazele narzekają na podatki, chwalą sobie wsparcie z Unii i rządowe programy, takie jak gwarancje de minimis. Przyznają, że w regionie zdominowanym przez działalność turystyczną i meblarską potrzeba więcej nowych pomysłów biznesowych. [FOT. MARTYNA BUŹNIAK]

— Paradoksalnie to był dobry czas, żeby przekonać klientów i kontrahentów, że współpraca z nami się opłaci — twierdzi Łukasz Kujawa, prezes Falken Trade.

Jego zdaniem, w szybkim rozwoju pomaga zgrany zespół i dobre relacje z kontrahentami. Falken Trade zajmuje się sprzedażą dodatków funkcjonalnych do żywności, m.in. przeciwutleniaczy, witamin, regulatorów kwasowości, barwników, słodzików, substancji zagęszczających i suszy warzywnych.

— Nasz region, zdominowany przez branżę meblarską i turystyczną, potrzebuje nowych inicjatyw biznesowych — przyznaje Mateusz Starus, asystent wojewody warmińsko-mazurskiego. Zdaniem Przemysława Sowula, właściciela firmy Sowul & Sowul, Gazeli działającej w branży rolniczej, problemem regionu jest także brak wykwalifikowanych pracowników.

— Ogromnym zagrożeniem dla firm jest również kurs euro i działania polityków — zauważa Przemysław Sowul. Gazele skarżą się także na podatki. Niestety, przyszłość nie niesie w tym zakresie wiele dobrego.

— W najbliższym czasie możemy spodziewać się negatywnych z punktu widzenia firm zmian podatkowych oraz bardziej skrupulatnego egzekwowania prawa ze strony urzędów — przestrzega Andrzej Puncewicz, partner w Crido Taxand.

Ranking Gazele Biznesu, organizowany przez „Puls Biznesu”, a opracowywany przez wywiadownię gospodarczą Coface, wyróżnia najbardziej dynamicznie rozwijające się małe i średnie firmy, które w latach 2010-12 ani razu nie odnotowały straty i notowały zwyżki przychodów ze sprzedaży.

Komentarz autora rankingu

Co nas czeka

GRZEGORZ SIELEWICZ

główny ekonomista Coface w Polsce

Publikowane wskaźniki makroekonomiczne potwierdzają, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą i od drugiej połowy 2013 r. powraca na ścieżkę wzrostu, którą możemy zdefiniować jako ożywienie, ale na razie niestety stopniowe i skromne. Interpretacja danych pozwala wnioskować, że obecna sytuacja to produkowane dopiero paliwo do silnika wzrostu gospodarczego, który zacznie pracować na odpowiednich obrotach w ciągu 2014 r. Tym samym jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby popadać w huraoptymizm, ale zupełnie uzasadnione jest, aby dostrzegać pozytywne perspektywy i rosnący potencjał polskiej gospodarki. W związku z tymi symptomami Coface dokonał w grudniu weryfikacji prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski, zwiększając go w bieżącym roku do 2,6 proc.

Mamy nadzieję, że w 2014 r. polskie firmy — w obliczu powracającego wzrostu konsumpcji prywatnej i przy utrzymujących się rekordowo niskich stopach procentowych — będą czuły się pewniej i wiele z nich ponownie będzie inwestowało w środki trwałe, chociaż obecny wskaźnik nowych inwestycji pozostaje znacznie poniżej wieloletniej średniej. Firmy muszą być pewne wyraźnego ożywienia, aby zwiększać nakłady inwestycyjne i tym samym przyczyniać się do trwałego wzrostu gospodarczego, który w ujęciu modelowym powinien być kreowany przez stabilny wzrost inwestycji i popytu wewnętrznego. Jeśli nie wystąpią negatywne czynniki egzogeniczne, zwłaszcza napływające ze strony głównych partnerów handlowych, polska gospodarka będzie sukcesywnie notować wyższy wzrost gospodarczy, wciąż wspierany przez eksport netto oraz stopniowo dołączający popyt krajowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy