Gazownicy poszli rządowi na rękę

PGNiG i regulator wyciągnęli wnioski z chaosu wokół cen prądu. Po cichu porozumieli się w sprawie niemal niezmienionych cen gazu

Pierwszą reakcją inwestorów na informację o nowych taryfach gazowych była wyprzedaż akcji PGNiG, największego sprzedawcy tego surowca w kraju. Pod koniec dnia kurs zaczął odbijać, ale ostatecznie zakończył dzień na minusie. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w piątek, że taryfa na sprzedaż gazu przez PGNiG wzrośnie o 2,5 proc., ale taryfa na jego dystrybucję spadnie o 5 proc.

— Poziom taryf gazowych uważam za zaskakujący. Zwłaszcza w obszarze dystrybucji, bo tu chyba nikt nie spodziewał się obniżenia stawki — komentuje Robert Maj, analityk Ipopema Securities.

Zdrożało, ale pół roku temu

Ostateczny poziom rachunków za gaz zwiększy się w 2019 r. jedynie nieznacznie, zneutralizowany obniżką stawki dystrybucyjnej.

„Mimo że ceny gazu w taryfie na 2019 r. wzrastają, to i tak będą niższe o ok. 11 proc. niż w 2015 r.” — przekonuje w komunikacie regulator.

Przypomina też, że po 2015 r. kilkakrotnie zatwierdził już obniżki cen paliwa gazowego. Piotr Kasprzak, prezes HEG, niezależnego sprzedawcy gazu, przypominajednak, że w połowie minionego roku ogłoszono wzrost taryfy o ok. 6 proc.

— Potwierdza to nasze wcześniejsze przewidywania, że polski regulowany rynek w końcu zmierza w kierunku dostosowania cen błękitnego paliwa do poziomów światowych. Obserwowane od około dwóch lat wzrosty na globalnych giełdach spowodowane są coraz większym zapotrzebowaniem Chin i Indii na LNG. Gaz w postaci ciekłej trafia na rynki azjatyckie, gdzie osiąga ceny wyższe niż w Europie — tłumaczy Piotr Kasprzak.

Szef HEG przypomina też, że taryfa widnieje na rachunku jako wartość stała, a opłata za paliwo zależna jest od wolumenu zużytego surowca.

— Dlatego wzrost cen zauważą ci klienci indywidualni, którzy zużywają większe ilości gazu — dodaje menedżer.

PGNiG poczuje presję

URE podaje, że podwyżkę ceny gazu w taryfie uzasadniono wzrostem kosztów zakupu paliwa na Towarowej Giełdzie Energii. Obniżka stawki dystrybucyjnej jest zaś konsekwencją m.in. wzrostu ilości dystrybuowanego przez grupę PGNiG gazu.

„Spadek opłat nie zagraża realizacji projektów inwestycyjnych, które obejmują m.in. rozbudowę systemu dystrybucyjnego i gazyfikację „białych plam” na mapie Polski” — przekonuje URE.

Nie przekonuje to jednak Roberta Maja.

— Dystrybucja to przecież obszar znaczących inwestycji, więc stawka powinna być co najmniej stabilna. W sprzedaży lekki wzrost wydaje się zaś zrozumiały. Skutkiem takich taryf, zwłaszcza w dystrybucji, będzie presja na wynik PGNiG — mówi Robert Maj.

Presję na wynik poczują też jednak sprzedawcy niezależni, którzy wyrwali PGNiG tylko niewielki kawałek rynku i konkurują na nim ceną. Jeśli PGNiG trzyma ceny w ryzach, to niezależni też nie poszaleją.

— Spodziewam się, że brak podwyżek w PGNiG nie ułatwi życia sprzedawcom niezależnym — zauważa Robert Maj.

W prądzie wciąż chaos

Stabilna cena gazu to dokładnie to, o czym marzył rząd, który w atmosferze chaosu próbuje sobie poradzić z kwestią rekompensat za wyższe ceny prądu.

— Zaskoczenie taryfami trzeba chyba tłumaczyć chęcią utrzymania rachunków na niezmienionym poziomie w roku wyborczym — mówi Robert Maj.

Politykę w gazie widzi też menedżer jednej z niezależnych firm sprzedających gaz. Podziwia zręczność i wyczucie czasu władz PGNiG.

— Gdyby ceny wzrosły, efekt polityczny byłby potężny. A tak cały szum medialny nadal będzie dotyczył cen prądu — zauważa.

Ministerstwo Energii wciąż pracuje nad rozporządzeniem, które ma wyklarować zapisy ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen prądu. Sama ustawa, zdaniem branży, jest niejasna i daje pole do rozmaitych interpretacji.

Sprawdź program warsztatu "Urządzenia przesyłowe oraz zasady szacowania szkód i wynagrodzeń", 4 kwietnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy