Gazprom raczej nie zwiększy dywidendy

opublikowano: 30-08-2017, 06:38
aktualizacja: 30-08-2017, 06:41

Zysk netto Gazpromu spadł w ostatnim kwartale o 80 proc. pomimo rekordowego eksportu gazu do Europy.

Powodem spadku zysku z 245 mld rubli do 47,9 mld rubli jest negatywny wpływ kursów walutowych. Rubel osłabił się o 11 proc. od kwietnia do czerwca wobec euro i spadła także jego wartość wobec dolara. To osłabienie pogorszyło sytuację największego na świecie eksportera gazu po stronie obsługi długu, którego aż 78 proc. jest denominowane w dolarach i euro.

- Te zmiany kursowe nadal osłabiają perspektywę wyższej dywidendy Gazpromu – napisali w raporcie analitycy Otkritie Capital.

Podwyższenia dywidendy żąda od lat państwo, które kontroluje koncern. Władze Gazpromu głoszą konieczność utrzymania dywidendy spółki na poziomie z 2016 roku przez kolejne trzy lata. Według obecnej polityki dywidendowej Gazprom może przeznaczać dla akcjonariuszy od 17,5 do 35 proc. zysków liczonych według rosyjskich standardów rachunkowości. Rząd Rosji chciałby, aby państwowe spółki oddawały mu nawet 50 proc. zysków liczonych według międzynarodowych standardów rachunkowości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu