Gazprom twierdzi, że Ukraina pobiera za dużo gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 16:12

Rosyjski koncern Gazprom powiedział w poniedziałek, że Ukraina pobiera więcej rosyjskiego gazu niż to ustalono, co się niekorzystnie odbija na dostawach do innych europejskich odbiorców.

Rosyjski koncern Gazprom powiedział w poniedziałek, że Ukraina pobiera więcej rosyjskiego gazu niż to ustalono, co się niekorzystnie odbija na dostawach do innych europejskich odbiorców.

    Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew powiedział w rosyjskiej telewizji RTR, że Kijów powinien zaprzestać zużywania gazu ponad poziom, jaki uzgodniono na początku roku.

    Rosyjski koncern Gazprom dostarcza krajom Europy Zachodniej 25 proc. zużywanego przez nie gazu, z czego 80 proc. tranzytem przez Ukrainę.

    Pod koniec grudnia zaostrzył się spór między Kijowem a Moskwą, która zażądała wielokrotnie wyższych cen za swój gaz. Rosja zakręciła nawet kurki z gazem dla Ukrainy i zarzuciła Ukraińcom, że zabierają gaz przeznaczony dla innych odbiorców.

    Ostatecznie strony zawarły porozumienie w sprawie cen gazu dla Ukrainy i kosztów przesyłu przez jej terytorium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane