Czytasz dzięki

Gdańsk odda Dolne Miasto deweloperom

opublikowano: 25-11-2019, 22:00

PPP warte 227 mln zł — projekt, który rusza w Gdańsku — zmieni oblicze dzielnicy i da zarobić dwóm firmom.

22 listopada samorząd miasta Gdańsk podpisał umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z konsorcjum GGI Dolne Miasto. Umowa dotyczy wielu inwestycji realizowanych w ramach rewitalizacji rejonu Dolnego Miasta, położonego w dzielnicy Śródmieście, na wschodnim brzegu rzeki Motławy. Konsorcjum tworzą deweloperzy — Euro Styl (z grupy kapitałowej Dom Development) oraz Inopa.

— Mamy to szczęście, że obie firmy będące naszym partneremmają korzenie gdańskie. Znają więc miasto i jego klimat. Wierzę, że dzięki tej wiedzy nasze partnerstwo będzie układało się jak najlepiej — komentuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta.

Konsorcjum „zaprojektuje, sfinansuje i zrealizuje różne inwestycje publiczne oraz komercyjne, komplementarne do wdrażanych obecnie przez Gdańsk działań rewitalizacyjnych”. Projekt będzie wdrażany przez osiem lat. W zamian za realizację inwestycji publicznych deweloperzy będą mogli zrealizować własne inwestycje mieszkaniowe i usługowe na działkach przekazanych przez miasto na terenie Dolnego Miasta — powstanie około 740 mieszkań wraz z lokalami usługowymi, powstaną też tereny rekreacyjne.

W planach jest także odrestaurowanie nabrzeża i siedmiu zejść do rzeki, budowa kompleksu sportowego, przedszkola i strefy aktywności dla mieszkańców w zabytkowym budynku gimnazjum. Wartość wszystkich inwestycji objętych umową PPP szacowana jest na 277 mln zł, z czego 51 mln zł to wartość inwestycji publicznych. Kompleksowa rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku zakłada także budowę i modernizację 2 km dróg i ciągów pieszych oraz odnowienie i zagospodarowane ponad 5,5 ha terenów zielonych (bulwary Nowej Motławy oraz Bastiony Reduta Wilk i Wyskok).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane