GDDKiA ignoruje zniszczoną firmę

opublikowano: 10-02-2014, 00:00

Urzędnicy nie chcą rozmawiać z właścicielami zakładu wywłaszczonymi z wjazdu na posesję.

Nie doszło do przełomu w sporze rodziny Adamowskich z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

— Nie ma zgody na zawarcie ugody — powiedział Andrzej Górny, aplikant radcowski, reprezentujący GDDKiA podczas sądowego posiedzenia pojednawczego.

Odbyło się ono 7 lutego w konsekwencji wezwania do próby ugodowej skierowanego do GDDKiA przez państwa Adamowskich. Spór dotyczy rozbudowy drogi krajowej nr 8 (tzw. gierkówki) do standardu ekspresowej. Państwo Adamowscy od 1990 r. prowadzili przy tej trasie zakład wulkanizacyjny obsługujący tiry. Gdy pojawiły się plany rozbudowy drogi, walczyli początkowo o bezpośredni lub bliski zjazd z trasy. Nie są jednak pieniaczami blokującymi inwestycje. Gdy uzmysłowili sobie, że nie mają szans, w 2009 r. wystąpili o wywłaszczenie. Specustawa autostradowa pozwala na wykup nieruchomości, których w wyniku modernizacji dróg nie da się wykorzystać w dotychczasowy sposób. Zostali wywłaszczeni z samego wjazdu do warsztatu (173 mkw. z terenu liczącego 2,2 tys. mkw.). Wojewoda łódzki nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Nie wytrzymał tego Czesław Adamowski. Zmarł w lecie 2011 r. w wyniku udaru i wylewu po otrzymaniu z GDDKiA przekazu wywłaszczeniowego na kwotę 20,7 tys. zł.

Droga już dawno została przebudowana w taki sposób, że warsztat ledwo zipie. Rodzina walczy jednak w sądach administracyjnych o unieważnienie urzędniczych decyzji, co otworzyłoby drogę do realnej rekompensaty za zniszczenie firmy. Sądy przyznają im rację, ale w sprawach czysto formalnych, ciągle nie decydując o istocie problemu. Ostatni korzystny dla nich wyrok zapadł 8 stycznia 2014 r.

— Sprawa jest w zasadzie nadal nierozpoznana. Odbywają się formalne przepychanki. Dlatego postanowiliśmy oderwać się od trybu administracyjnego i w ramach postępowania cywilnego skierować do GDDKiA zawezwanie do próby ugodowej — tłumaczy Mariusz Orliński, adwokat z kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, reprezentujący rodzinę Adamowskich.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy