Gdy pracuje tam, gdzie nie pracuje

RAF
24-11-2005, 00:00

Diety wypłacone kierowcom za podróże służbowe nie podlegają podatkowi dochodowemu. Jednak kierowcy muszą mieć stałe miejsce pracy.

Spółka z Pomorza świadczy usługi spedycyjno-transportowe. Etatowi kierowcy dostarczają i odbierają towar zgodnie ze zleceniem klienta. Za każdym razem otrzymują od spedytora polecenie wyjazdu służbowego. Jest w nim określone miejsce, w którym rozpoczynają i w którym kończą podróż, a także czas, jaki mają na przebycie drogi. Przydział zleceń i rozliczenie z nich odbywa się w bazie. Za pracę w trasie kierowcy dostają diety oraz zwrot kosztów noclegów.

Czy należności te są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych? — z takim pytaniem zadzwoniła do naszego dyżurnego reportera czytelniczka pracująca w księgowości spółki.

Odpowiedź brzmi: „tak”. Zgodnie z postanowieniami art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14 poz. 176) diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Jest jednak jeden warunek.

Otóż pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową przysługuje pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba macierzystego zakładu pracy lub poza „stałym miejscem pracy” (art. 775 § 1 kodeksu pracy).

Kodeks nie zawiera jednak definicji stałego miejsca pracy — co skrzętnie zauważył, wydając interpretację wiążącą w podobnej sprawie, dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Stwierdził też, że do określenia „stałego miejsca pracy” powinno dojść w układach zbiorowych, regulaminach wynagradzania bądź w umowach o pracę zawieranych z pracownikami. Jeśli nie wiadomo, gdzie znajduje się owo kluczowe „stałe miejsce pracy”, to mogą być kłopoty z udowodnieniem, że np. kierowca jest w ogóle w podróży służbowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAF

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Gdy pracuje tam, gdzie nie pracuje