Gdzie i ile można zarobić przed świętami

opublikowano: 16-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rekrutacje przed bożonarodzeniowym sezonem ruszyły pełną parą. Ręce do pracy potrzebne są w niemal każdej branży.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • W której branży jest najwięcej ofert pracy sezonowej?
  • Na jaki zarobek mogą liczyć pracownicy sezonowi w okresie świątecznym?
  • Jakie wynagrodzenie może otrzymać Święty Mikołaj pracujący w Wigilię?

Grudzień oznacza nie tylko czas przygotowań do świąt i związane z tym wydatki, ale daje również szansę na dodatkowy zarobek. Na portalach ogłoszeniowych rośnie liczba ofert pracy sezonowej. Z raportów Grupy Progres i SeniorApp, wynika, że rekrutacje na stanowiska sezonowe w okresie bożonarodzeniowym ruszyły z pełną mocą. Zwiększa się również zapotrzebowanie na świadczenie pomocy w robieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania przed nadchodzącymi świętami. Według danych SeniorApp liczba poszukujących w listopadzie pomocy w posprzątaniu mieszkania – w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2021 r. – zwiększyła się 15-krotnie. Z kolei grupa oferujących taką usługę urosła o ponad 100 proc.

Pracownicy zainteresowani zatrudnieniem sezonowym mogą przebierać w ofertach w handlu, produkcji i usługach. Jak wynika z danych Grupy Progres, w porównaniu do innych miesięcy roku zapotrzebowanie na kadrę we wspomnianych branżach wzrosło obecnie o 20-30 proc. Chętnych do pracy szukają również firmy kurierskie i magazyny. Dodatkowy zarobek czeka ponadto na osoby gotowe wcielić się w role świątecznych postaci, sprzedające choinki i inne bożonarodzeniowe produkty oraz pakujące prezenty.

Stawki godzinowe dla pracowników sezonowych są zróżnicowane. W zależności od miejsca zatrudnienia, Mikołaj może dostać 150 zł, a podczas pracy w Wigilię - nawet 1300 zł. Wynagrodzenie sprzedawców choinek wynosi 25 zł za godzinę plus prowizja od sprzedaży oraz dodatek energetyczny za pracę na mrozie. Pracownicy biorący udział w produkcji świątecznych upominków i bombek oraz pakowacze prezentów mają stawki godzinowe oscylujące wokół 23 zł.

Na dużo większe zarobki mogą liczyć Polacy, którzy zdecydują się na wyjazd w sezonie przedświątecznym za granicę. Pracownik produkcyjny w Holandii może zarobić 14 EUR za godzinę w dzień i 18 EUR w nocy oraz otrzymać darmowe mieszkanie i pomoc w transporcie. Przy produkcji świątecznych bombek w Niemczech wynagrodzenie wynosi około 11 EUR za godzinę.

Rośnie zapotrzebowanie na usługi, a wraz z nim zwiększa się ich cena. Średni koszt sprzątania mieszkania wynosi około 70 zł za godzinę. Osoby robiące zakupy na zlecenie mogą zarobić kilkadziesiąt złotych za godzinę, natomiast za dotrzymywanie towarzystwa w czasie świąt – od 30 zł za godzinę.

– Coraz większą grupę stanowią osoby poszukujące kogoś, kto w okresie świąteczno-noworocznym dotrzyma towarzystwa ich bliskim. Najczęściej to starsi ludzie, rodzice czy dziadkowie, którzy mieszkają daleko i są sami. Z naszych danych wynika, że w listopadzie 2021 r. takich osób było niespełna 1200, na początku listopada tego roku grupa ta powiększyła się do 2600 osób i stale przybywają kolejne – mówi Igor Marczak, wice prezes SeniorApp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane