Gdzie są liderzy z tamtych lat

opublikowano: 01-04-2014, 00:00

Spore przetasowanie w czołówce tegorocznego rankingu to nie nowość, ale tradycja zestawienia.

Przez 15 lat przez czołówkę rankingu Giełdowa Spółka Roku przewinęło się kilkadziesiąt firm. Nie brakowało wzlotów i upadków, nie brakowało też takich firm, które już z giełdą zdążyły się pożegnać — jak zwycięzca z 2002 r. Frantschach Świecie. Całkiem inną firmą jest też dziś laureat z 2004 r.

None
None

— Inter Groclin Auto, który w zeszłym roku został przejęty przez Kabel- Technik Polska. I to pomogło, bo ze 152. miejsca w rankingu za 2012 r. wielkopolska firma wskoczyła do trzeciej dziesiątki. Inne nazwy i skale działalności mają też zwycięzcy z lat 2000-01, czyli BRE Bank i PGF. Ten ostatni, już jako Pelion, też wrócił do szerokiej czołówki. Utrzymuje się w niej od lat Amica, pierwszy triumfator GSR z 1999 r. W klasyfikacji za 2013 r. producent AGD zajął 23. pozycję. Podobnie jest z Grupą Kęty (12. miejsce w 2013 r.) i Cyfrowym Polsatem (miejsce 20.). W oczach analityków sporo straciło natomiast Asseco Poland (zwycięzca z 2009 r.), którego w zestawieniu trzeba szukać w szóstej dziesiątce.

W siódmej znalazła się Bogdanka. Niewiele wyżej jest TVN, laureat z lat 2006-07. W 2005 r. eksperci zachwycali się Biotonem i giełdowego nowicjusza od razu wprowadzili na szczyt zestawienia. Droga w dół była równie szybka, a o powrocie do czołówki zarząd biotechnologicznej spółki może na razie tylko marzyć — spółkę w 2013 r. sklasyfikowano w przedostatniej dziesiątce. Po obniżce lotów w 2012 r. wiatr w żagle złapała GPW, zwycięzca z 2011 r., ale na razie wystarczyło to tylko do awansu do czołowej pięćdziesiątki.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane