Geithner: grecki program oszczędnościowy zasługuje na poparcie MFW

PAP
opublikowano: 20-02-2012, 07:38

Minister skarbu USA Timothy Geithner oznajmił w niedzielę, że porozumienie, jakie zawarli greccy politycy w sprawie reform gospodarczych zasługuje na wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Stany Zjednoczone będą zachęcać fundusz, by je poparł.

"Przyjmujemy z zadowoleniem pogram reform gospodarczych uzgodniony przez premiera Grecji i partie koalicyjne (...). To bardzo solidny i bardzo trudny pakiet reform, zasługujący na poparcie ze strony wspólnoty międzynarodowej i MFW" - oznajmił Geithner w komunikacie.

Jak dodał, "Stany Zjednoczone będą zachęcać MFW do poparcia tego porozumienia".

Agencja AFP zauważa, że MFW, który w 2010 roku zgodził się na pożyczkę dla Aten w wysokości 30 mld euro w ramach pomocy międzynarodowej wartej 110 mld euro, w ostatnich miesiącach nie wypowiadał się w sprawie nowej pożyczki. Stany Zjednoczone są głównym udziałowcem MFW.

W poniedziałek o nowym pakiecie pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 130 mld euro mają rozmawiać ministrowie finansów państw strefy euro. W zamian za pomoc pożyczkodawcy - Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW - zobowiązali Grecję do wprowadzenia oszczędności, a w ich ramach m.in. do dużej likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym i obniżki pensji minimalnej o 22 procent; obecnie płaca ta wynosi 740 euro. Bez kolejnego pakietu pomocy Grecji grozi w najbliższych tygodniach niewypłacalność.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane