Geotrans zarobi na walce z szarą strefą

opublikowano: 17-12-2019, 22:00

To, co dało pretekst do zwyżki cen na rynku odpadów, może pomóc małej spółce przenieść się na główny parkiet.

— Ceny na rynku odpadów komunalnych rosną i jest to trend, który jeszcze długo się utrzyma — mówi Przemysław Weremczuk, prezes i główny akcjonariusz Geotransu.

CEL WYZNACZONY:
CEL WYZNACZONY:
Geotrans chce przejść na główny rynek warszawskiej giełdy. — Czekamy na wzrost kapitalizacji i jesteśmy coraz bliżej — mówi Przemysław Weremczuk, prezes i główny akcjonariusz firmy.
Fot. Marek Wiśniewski

Firma specjalizuje się w zagospodarowywaniu m.in. ustabilizowanych osadów ściekowych pochodzących z oczyszczalni. Od niedawna odbiera też od regionalnych instalacji przetwarzania odpadów, czyli RIPOK-ów (tam trafiają śmieci zbierane z koszy na osiedlach mieszkalnych), tzw. kompost nienormowany. Jest to odpad wytwarzany w procesie kompostowania — nie nadaje się do użyźniania gleby, ale może być użyty do rekultywacji zamkniętych wysypisk. Geotrans, notowany na małym parkiecie GPW od 2015 r., po III kw. osiągnął blisko 5 mln zł zysku netto (wobec 1,3 mln zł w tym samym okresie w 2018 r.) przy przychodach 19,8 mln zł (dwa razy większych niż rok wcześniej). Za te wyniki odpowiada — zdaniem prezesa spółki — m.in. sukcesywnie realizowana strategia rozwoju.

— Przez ostatnie trzy lata firma inwestowała w nowe instalacje i starała się o kolejne pozwolenia administracyjne. Ostatni rok uwodnił, że to dobra strategia — mówi Przemysław Weremczuk.

Mocno przyczyniła się do tego też rządowa presja na wyeliminowanie szarej strefy z rynku odpadów.

— Jesteśmy beneficjentami zmian, które mają uszczelnić rynek odpadów w Polsce, zwłaszcza wprowadzenia bazy danych o odpadach, która wymusza na firmach legalne zagospodarowanie odpadów. Przez lata na to czekaliśmy. Wszystkie odpady są teraz monitorowane,więc firmy muszą starać się o ich legalne zagospodarowanie — mówi Przemysław Weremczuk.

Dawniej wiele „trudnych” do zagospodarowania śmieci było zakopywanych w ziemi, wyrzucanych do lasu albo płonęło na składowiskach. Od niedawna firma obserwuje jednak wzrost zapotrzebowania na swoje usługi. — Przez ostatnie trzy lata udało nam się zdobyć wiele pozwoleń na odzysk odpadów, które wydają m.in. marszałkowie województw. Niewiele jest takich pozwoleń administracyjnych, jakie ma Geotrans, a nasi klienci — RIPOK-i i oczyszczalnie ścieków — nie mają instalacji do zutylizowania i odzysku tzw. końcówek [odpadów, które zostają po wcześniejszych procesach ich przetwarzania — red.] — tłumaczy Przemysław Weremczuk.

Wzrost skali biznesu przełoży się nie tylko na obecny, ale także przyszły wzrost wyników finansowych spółki. Ponadto rosną też ceny usług takich firm (ich działalność jest regulowana, więc jest ich mało na rynku), a konsekwencją jest wzrost tzw. podatku śmieciowego, czyli opłat za wywóz odpadów, w których uwzględnione są m.in. koszty działalności RIPOK-ów, za co ostatecznie płaci Kowalski.

— Ostatnie regulacje wymusiły na wszystkich spółkach z branży inwestycje związane m.in. z zaostrzonymi przepisami przeciwpożarowymi, z czym wiąże się też wzrost stawek za wywóz śmieci — mówi Przemysław Weremczuk.

Firma nadal podtrzymuje plany wejścia na główny parkiet GPW. Chciała osiągnąć taki cel już w 2017 r.

— Czekamy, aż uda nam się osiągnąć odpowiedni poziom kapitalizacji, co wiąże się ze wzrostem wartości naszych akcji. Jesteśmy coraz bliżej celu — twierdzi Przemysław Weremczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane