Gestamp zaczyna budowę tłoczni

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 14-10-2003, 00:00

Gestamp Automocion dostał zgodę MSWiA, dzięki czemu Polska uzyskała szansę na nową motoinwestycję.

Hiszpańska firma Gestamp Automocion, która kilka miesięcy temu ogłosiła zamiar budowy w wielkopolskiej Wrześni tłoczni blach dla przemysłu motoryzacyjnego, uzyskała zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) na zakup gruntów w tym mieście. Hiszpanie kupili od gminy 16 ha gruntów. Prace budowlane już ruszyły. Inwestor przygotowuje halę produkcyjną, którą buduje poznańska firma budowlana Kondix.

Władze Wrześni były zdeterminowane.

— Gmina była gotowa oddać te grunty za symboliczną złotówkę, byle tylko pozyskać inwestora z Hiszpanii — deklaruje Zygmunt Wojtaszek z wydziału działalności gospodarczej Urzędu Gminy Września.

Nic dziwnego. Poziom bezrobocia w powiecie wynosi 20,7 proc. I może się jeszcze bardziej zwiększyć, bo zwolnienia zapowiedział Tonsil, giełdowy producent głośników, który już złożył wniosek o upadłość. Tymczasem Gestamp obiecuje, że zatrudni 200 osób, a jego inwestycje sięgną 200 mln zł.

Aspekt społeczny to tylko jedna strona medalu. Według Zygmunta Wojtaszaka, decydującym czynnikiem, który skłonił Gestamp do zainwestowania we Wrześni, było podjęcie przez koncern Volkswagen decyzji o rozbudowie zakładów w Poznaniu. VW jest jednym z najważniejszych klientów koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gestamp zaczyna budowę tłoczni