GetBack oferuje tylko 23 proc.

opublikowano: 07-11-2018, 22:00

Windykator przedstawił nowy wariant układu. To prawdopodobnie opcja z inwestorem, ale raczej rozczarowująca dla obligatariuszy.

Po południu 7 listopada GetBack opublikował nowe propozycje układowe. Niezabezpieczonym obligatariuszom i kredytodawcom jest gotów oddać tylko 23,1 proc. wartości nominalnej swoich zobowiązań. Ponad połowę — czyli 12,4 proc. nominalnej wartości długów — mogliby otrzymać już 30 czerwca 2019 r. Resztę dostali by w czterech ratach wypłacanych w latach: 2020, 2023, 2024 i 2025. Jedną czwartą nominalnej wartości długu windykatora obligatriusze otrzymaliby w akcjach. Reszta by przepadła.

Wcześniej portal obligacje.pl podał, że GetBack nie złożył do 6 listopada w sądzie zaktualizowanych propozycji układowych, a inwestor zamiast wpłaty 30 mln zł na rachunek bankowy złożył zobowiązanie notarialne. Sprawę braku propozycji układowych tłumaczył tym, że mogły one zostać wysłane przez spółkę pocztą i nie dotarły do 6 listopada do sądu.

„(...) dniu 06 listopada 2018 r. emitent przygotował alternatywne propozycje układowe, w celu przyjęcia układu przez zgromadzenie wierzycieli, które to alternatywne propozycje układowe zostały przedłożone do akt postępowania restrukturyzacyjnego w dniu 6 listopada 2018 r.” — czytamy w komunikacie GetBacku.

Jaśniejsza jest kwestia depozytu, jakiego oczekiwał sąd. GetBack napisał wprost, że „inwestor dokonał wpłaty depozytu w wysokości 30 mln zł tytułem zabezpieczenia prawidłowego przebiegu negocjacji i wykonania zaciągniętych przez inwestora zobowiązań”. Przypomnijmy, że podczas zgromadzenia wierzycieli 9 października, sąd zgodził się na odroczenie obrad do 6 listopada, by windykator przedstawił nowy wariant propozycji układowych — zakładający sprzedaż biznesu jednemu z trzech zainteresowanych inwestorów. Gwarantem poważnego podejścia kontrahenta miało być 30 mln zł wpłacone na specjalny rachunek bankowy. Po 6 listopada sąd miał wyznaczyć nową datę zgromadzenia wierzycieli, na którym dokonano by wyboru pomiędzy znanymi już propozycjami i nową.

Oficjalnie do złożenia oferty przyznał się Hoist Finance, ale nie wiadomo czy to w oparciu o ofertę tej firmy powstał nowy wariant układu.

W dotychczasowych propozycjach zarząd GetBacku proponował spłatę gotówkową 38 proc. nominalnej wartości zobowiązań wobec obligatariuszy niezabezpieczonych, czyli detalicznych. Rada wierzycieli proponowała 50,5 proc. W obu wariantach wypłaty miałyby być realizowane w półrocznych ratach przez osiem lat. Zarząd spółki uważa przy tym, że spłata gotówką 50 proc. zobowiązań jest nierealna i zapowiedział dymisję, jeśli ta wersja zostanie przegłosowana.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy