Getin Noble Bank pogłębił stratę

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Plan naprawczy negatywnie odbija się na wynikach kwartalnych, ale w długiej perspektywie wyjdzie bankowi na zdrowie.

Bank Leszka Czarneckiego kolejny kwartał z rzędu boryka się z restrukturyzacją, której pokłosiem są bardzo słabe wyniki finansowe. Po trzech kwartałach strata netto wyniosła 239,4 mln zł. Porównując wynik z analogicznym okresem ubiegłego roku oznacza to wzrost o 183 proc. Bank nie ma najlepszej renomy na rynku — znany jest z tego, że ma wysoki procent kredytów niespłaconych. Dlatego nowe władze banku, z prezesem Arturem Klimczakiem na czele, nie mają łatwego zadania. Getin Noble Bank chce przejść metamorfozę od banku obsługującego osoby, które mają problem ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań, do banku pierwszego kontaktu, skrupulatnie selekcjonującego klientów. Cytowany w oficjalnym komunikacie prezes powiedział, że mimo spadku salda kredytowego bank skupia się na poprawie wyniku prowizyjnego z działalności podstawowej oraz utrzymaniu wyniku odsetkowego. Aby jednak otrzymać awans do pierwszej ligi sektora bankowego, na co ma apetyt nowy zarząd, bank przede wszystkim musi stać się rentownym biznesem. Dróg do osiągnięcia tego celu jest kilka.

PORZĄDKI W GETINIE:  Portfel niespłacanych kredytów frankowych jest zmorą Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku. Złe długi mocno odbijają się na wynikach kwartalnych, a majątek biznesmena topnieje.
Zobacz więcej

PORZĄDKI W GETINIE: Portfel niespłacanych kredytów frankowych jest zmorą Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku. Złe długi mocno odbijają się na wynikach kwartalnych, a majątek biznesmena topnieje. Fot. Marek Wiśniewski

— Getin Noble Bank chce poprawić wskaźniki wypłacalności dzięki redukcji aktywów ważonych ryzykiem — tłumaczy Michał Konarski, analityk mBanku.

Jak to zrobić? Zdaniem eksperta, głównie schodząc z kredytów hipotecznych. Bank nie udziela nowych. Z czasem portfel kredytów hipotecznych, w tym również frankowych, który mocno ciąży Getinowi, ma się kurczyć dzięki spłacaniu zobowiązań.

— Obecnie bank chce udzielać kredytów szybko rotujących i dochodowych, czyli wysokomarżowych — dodaje analityk.

Jego zdaniem, bank wyciąga wnioski z przeszłości i nie udziela kredytów na zewnątrz.

— Stara się udzielać finansowania klientom o zbadanej reputacji, dlatego przyrost kredytów jest na o wiele niższym poziomie niż de facto mogłaby być — wyjaśnia analityk, dodając, że przez kurczące się aktywa wynik odsetkowy nie ma siły rosnąć. Na tle sektora bankowego w Polsce blado wypada również również wynik prowizyjny. Zgodnie z kierunkiem zmian, bank chce pozyskać stałych, lojalnych klientów. Jak to robić?

— Zdejmuje opłaty na rachunku czy za karty, podobnie jak robią to inne banki — wyjaśnia Michał Konarski.

— Na przychodach odbija się również struktura depozytów, ale również programy lojalnościowe i benefity przyznawane klientom w przeszłości — mówi analityk mBanku. Około 77 proc. depozytów stanowią lokaty, za którymi idzie wyższe oprocentowanie. Dla porównania: w II kw. tego roku lokaty stanowiły 79 proc. depozytów, a w I kw. 80 proc. Bank odchodzi od tego podziału — chce stać się bankiem bardziej relacyjnym, gdzie ludzie chętniej będą otwierali rachunki rozliczeniowe i oszczędnościowe. Program naprawczy Getin Noble Banku został wydłużony do 2021 r. Do tego czasu bank ma stać się dochodowym biznesem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu