Czytasz dzięki

Giełda milczy, spółki nie

AB
opublikowano: 14-03-2008, 00:00

Lista alertów budzi wątpliwości kolejnych spółek. GPW zapadła się pod ziemię.

Od Ludwika Sobolewskiego, prezesa GPW, nie otrzymaliśmy komentarza do zastrzeżeń wobec charakteru „Listy alertów”. Zastrzeżenia coraz głośniej zgłaszają spółki i ich akcjonariusze.

Tymczasem o tym, że lista tworzona przez GPW może pełnić istotną rolę ostrzegawczą, przekonani są eksperci rynku kapitałowego. Uważają jednak, że kryteria wpisu na listę powinny być jednorodne.

— Czym innym jest ryzyko upadłości, a czym innym ryzyko zmienności kursu. Lista będzie działała odstraszająco. Dla małych spółek o niskiej płynności walorów może to skutkować mniejszą dostępnością kapitału lub zwiększeniem jego kosztu. Nieprzewidywalna jest również reakcja np. banków, która może być równie niekorzystna — zauważa Monika Pieńkowska, dyrektor firmy konsultingowej Access, która doradza m.in. MSP przy prywatyzacji Stoczni Gdynia.

Eksperci, przedstawiciele spółek i inwestorów proponują wpisywanie spółek z niską płynnością na odrębną listę, aby samo notowanie na niej nie kojarzyło się negatywnie. Jednorodne listy mogłyby powstać również dla podmiotów zagrożonych upadłością czy o bardzo dużych wahaniach kursów.

Wczoraj napisaliśmy o „Buncie na parkiecie”. Wśród emitentów przybywa niezadowolonych, którzy mogliby trafić na „Listę alertów” wyłącznie ze względu na niską płynność. Na cenzurowanym mogą się znaleźć tak duże spółki, jak CEDC, Żywiec, Gadu-Gadu, Intersport, BOŚ czy BA CA. Przedstawiciele niektórych firm sądzą, że umieszczenie na liście przedsiębiorstw w upadłości wraz ze „zdrowymi” może zaszkodzić wizerunkowi tych drugich. Niepokoi torównież inwestorów, którzy obawiają się możliwego przenie- sienia notowań akcji spółek z „Listy alertów” na dwa fixingi i zupełnego zamarcia handlu ich walorami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Polecane