Giełda nauczy o pochodnych

opublikowano: 24-05-2013, 00:00

GPWtr@der działa jak prawdziwy rachunek maklerski na rynku futures. Nie pozwala jednak zarobić ani stracić pieniędzy.

W ramach działań edukacyjnych adresowanych do inwestorów indywidualnych Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) uruchomiła platformę do nauki inwestowania w kontrakty terminowe — GPWtr@ der. Korzystanie z niej sprowadza się do założenia wirtualnego rachunku pod adresem gpwtrader.pl. jest on przygotowany do obsłużenia 20 tys. osób. Bez konsekwencji finansowych będą mogły próbować swoich sił w inwestowaniu w kontrakty terminowe na WIG20, mWIG40, akcje 22 spółek i trzy pary walutowe (EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN). Każdy użytkownik po założeniu konta otrzyma wirtualne 10 tys. zł. System uwzględnia przy tym wysokość depozytów i prowizji. Jeśli wirtualnych pieniędzy zacznie brakować, uaktywni się możliwość dopłacenia wirtualnych 5 tys. zł.

— To będzie takie koło ratunkowe. Ale w każdej chwili użytkownik będzie mógł zresetować sobie konto. Wszystko zacznie się od nowa. Jeśli będzie wymagane zwiększenie wirtualnego depozytu, a użytkownik tego nie zrobi, system następnego dnia zamknie wszystkie jego pozycje — opowiada Marcin Kwaśniewski, odpowiedzialny za GPWtr@der ze strony GPW. Edukacja poprzez GWPtr@ der ma być możliwie bliska prawdziwym operacjom na giełdzie. Stąd też użytkownicy platformy będą mieli do dyspozycji rzeczywiste notowania, ale opóźnione o 15 minut. Jedyną istotną różnicą wobec operacji na prawdziwym rynku będzie możliwość dokonywania transakcji, co prawda po rzeczywistych kursach, ale niezależnie od tego, czy w prawdziwym arkuszu zleceń oferta przeciwstawna odpowiadała pod względem ilości kontraktów zleceniu składanemu przez użytkownika edukacyjnej platformy GPW.

— Po przejściu z GPWtr@ der na rzeczywisty rachunek w biurze maklerskim zmieni się dla użytkowników głównie to, że będą musieli zasilić rachunek rzeczywistymi pieniędzmi — podkreśla Marcin Kwaśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane