Giełda w Grecji będzie najlepsza

opublikowano: 27-11-2019, 22:00

Wszystko wskazuje na to, że indeks giełdy w Atenach okaże się najlepszy w tym roku na starym kontynencie.

Stopa zwrotu wynosi obecnie 46 proc., a takiej dynamiki rynek ten nie notował od czasów, kiedy w Grecji płacono jeszcze drachmą. Mocne odbicie notowań po dekadzie kryzysu nie powinno być zaskoczeniem, zwłaszcza że są powody do optymizmu względem greckiej gospodarki, uważa Geroge Lagarias, główny ekonomista Mazars Financial Planning, cytowany przez agencję Bloomberg. Jego zdaniem nowy rząd, utworzony po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w lipcu tego roku, wykazuje wolę kontynuowania reform, w tym wprowadzenia pakietu obniżek podatków i rozwiązańsprzyjających przedsiębiorcom.

— To zmniejszyło dyskonto, z jakimi notowane były greckie aktywa — dodaje George Lagarias.

Sytuacja na rynku obligacji i notowania CDS-ów, odzwierciedlających ryzyko kraju, świadczą o tym, że przez inwestorów Grecja przestała być postrzegana jako „problematyczne dziecko”. Poprawę potwierdzają wskaźniki makro — Hellada jest jedynym krajem na starym kontynencie, który może się pochwalić wskaźnikiem PMI przekraczającym 50, co świadczy o ekspansji gospodarczej. Są nawet szanse na to, że rating długu rządu w Atenach zostanie podniesiony do poziomu, który pozwoliłby na uczestnictwo w programie skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego.

Branżą wyróżniającą się na greckiej giełdzie jest bankowa — subindeks sektorowy podwoił wartość w tym roku, a niektórzy kredytodawcy zyskali nawet po około 300 proc. Na długoterminowym wykresie to tylko małe odbicie, ale sektor wrócił już na radary dużych instytucji i jest szansa, że inwestorzy odrobią większą część pokryzysowych strat.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu