Czytasz dzięki

Giełda w Grecji będzie najlepsza

opublikowano: 27-11-2019, 22:00

Wszystko wskazuje na to, że indeks giełdy w Atenach okaże się najlepszy w tym roku na starym kontynencie.

Stopa zwrotu wynosi obecnie 46 proc., a takiej dynamiki rynek ten nie notował od czasów, kiedy w Grecji płacono jeszcze drachmą. Mocne odbicie notowań po dekadzie kryzysu nie powinno być zaskoczeniem, zwłaszcza że są powody do optymizmu względem greckiej gospodarki, uważa Geroge Lagarias, główny ekonomista Mazars Financial Planning, cytowany przez agencję Bloomberg. Jego zdaniem nowy rząd, utworzony po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w lipcu tego roku, wykazuje wolę kontynuowania reform, w tym wprowadzenia pakietu obniżek podatków i rozwiązańsprzyjających przedsiębiorcom.

— To zmniejszyło dyskonto, z jakimi notowane były greckie aktywa — dodaje George Lagarias.

Sytuacja na rynku obligacji i notowania CDS-ów, odzwierciedlających ryzyko kraju, świadczą o tym, że przez inwestorów Grecja przestała być postrzegana jako „problematyczne dziecko”. Poprawę potwierdzają wskaźniki makro — Hellada jest jedynym krajem na starym kontynencie, który może się pochwalić wskaźnikiem PMI przekraczającym 50, co świadczy o ekspansji gospodarczej. Są nawet szanse na to, że rating długu rządu w Atenach zostanie podniesiony do poziomu, który pozwoliłby na uczestnictwo w programie skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego.

Branżą wyróżniającą się na greckiej giełdzie jest bankowa — subindeks sektorowy podwoił wartość w tym roku, a niektórzy kredytodawcy zyskali nawet po około 300 proc. Na długoterminowym wykresie to tylko małe odbicie, ale sektor wrócił już na radary dużych instytucji i jest szansa, że inwestorzy odrobią większą część pokryzysowych strat.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, BLOOMBERG

Polecane