Giełda w Tokio najniżej od 15 miesięcy

opublikowano: 24-02-2022, 08:21

Atak Rosji na Ukrainę spowodował spadki cen na światowych rynkach akcji, m.in. w Japonii, informuje Reuters.

Nikkei, indeks giełdy w Tokio, spadał na zamknięciu czwartkowej sesji o 1,8 proc. i miał najniższą wartość od listopada 2020 roku. W trakcie sesji jego spadek dochodził do 2,5 proc. Topix, oficjalny główny indeks największej japońskiej giełdy, tracił 1,25 proc. na zamknięciu. W przypadku obu wskaźników to piąty spadek z rzędu, przypomina Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ikuo Mitsui, zarządzający funduszem w Aizawa Securities powiedział agencji, że inwestorzy będą przyglądać się jak wydarzenia na Ukrainie wpłyną na realną gospodarkę i czy spowodują reakcję banku centralnego. Działania Rosji spowodowały wzrost notowań ropy powyżej 100 USD za baryłkę. Drożeją również metale przemysłowe. Japonia jest jednym z największych importerów surowców i może to mocno odczuć.

W czwartek wyraźnie taniały akcje m.in. SoftBank Group (-6,8 proc.), jednego z największych inwestorów w spółki nowych technologii. O ponad 5 proc. spadła wartość Fanuc, producenta robotów przemysłowych. Inwestorzy pozbywali się także akcji spółek z branży przewozów lotniczych, której indeks stracił 5,4 proc. Najmocniej, o prawie 7 proc., wzrósł indeks spółek zajmujących się eksploatacją złóż ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane