Giełda zakończyła tydzień spadkami

Paweł Kubisiak
22-10-2001, 00:00

Piątkowa sesja przyniosła przecenę głównych indeksów. Początek notowań zapowiadał się wzrostowo, jednak popyt osłabł po informacji o spadku niemieckiego indeksu nastrojów Ifo. Sytuacji nie poprawiła nawet publikacja dobrych wyników największego producenta telefonów komórkowych, fińskiej Nokii.

Na plusie utrzymał się jedynie TechWIG i właśnie sektor IT przejawiał największe tendencje do wzrostów. Wśród liderów wzrostów znalazł się m.in. Softbank i Computerland.

Dobrze na tle rynku wypadł sektor telekomunikacyjny. Mocno wzrosła Netia, która w ostatnim okresie stała się bardzo wrażliwym barometrem koniunktury.

Popytem cieszyły się też akcje Elektrimu, po informacji, iż konsorcjum Elektrimu ma wyłączność na dalsze negocjacje w sprawie kupna 25 proc. akcji zakładów energetycznych G-8.

Najgorszym sektorem piątkowej sesji były banki — mocny spadek notują m.in akcje Pekao, BRE, BOŚ i BPH. Wśród spółek z czerwonej strefy znalazł się również Polski Koncern Naftowy Orlen. Firmy paliwowe spadły w całej Europie, gdyż cena ropy oscyluje od kilku dni wokół poziomu najniższego od dwóch lat.

Najbliższe sesje będą uzależnione od publikacji wyników kwartalnych krajowych i zagranicznych spółek. Rodzimy rynek nie oczekuje rewelacji — sektor bankowy nie daje nadziei na poprawę wyników (poza Pekao i Handlowym), nie zachwyci też z pewnością sektor telekomunikacyjny, na czele z TP SA, która traci klientów. Ciekawych wyników można się natomiast spodziewać po liderach sektora telekomunikacyjnego, w tym Prokomu, Computerlandu i Comarchu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełda zakończyła tydzień spadkami