Giełdowe branże pod lupą analityków

opublikowano: 08-08-2018, 22:00

Eksperci BZ WBK przyjrzeli się atrakcyjności walorów największych spółek

Ponieważ opublikowane już wyniki banków były zgodne z oczekiwaniami analityków, specjaliści BZ WBK nie widzą wielkich szans na podwyżkę konsensu prognoz. Dlatego ze zwiększoną ostrożnością podchodzą do akcji z tego sektora — zwłaszcza że w miesiąc WIG-Banki urósł o 10 proc. Raport wydano 1 sierpnia, a więc kilka dni przed ogłoszeniem fiaska negocjacji o połączeniu Pekao z Aliorem. Analitycy oczekiwali jednak pozytywnej reakcji rynku — niezależnie od rezultatu rozmów (tak się rzeczywiście stało). Pozytywnie zapatrują się również na możliwe połączenieGetin Noble Banku z Idea Bankiem. 1 sierpnia strony zawarły umowę o współpracy przy analizie i przygotowaniu potencjalnej transakcji. Ich notowania są jednak w głębokim dołku.

Analitycy spodziewają się korekty cen akcji PKN Orlen i Lotosu. Kursy rafinerii, które też mogą się połączyć, odżyły w lipcu, ale zdaniem ekspertów nie będzie im sprzyjać zahamowanie wzrostu notowań dolara. W przypadku JSW obaw jest bez liku, bo analitycy obawiają się o wolumeny w trzecim i czwartym kwartale oraz o dalszy spadek cen węgla (ceny są blisko tegorocznego minimum). Ponadto prawdopodobne jest przejęcie przez JSW aktywów Prairie Mining, co — zdaniem ekspertów — wiązałoby się z uruchomieniemkapitałochłonnych inwestycji.

Analitycy nadal natomiast wysoko oceniają atrakcyjność akcji CD Projektu, ponieważ uważają, że zbliżające się targi Gamescom (21-25 sierpnia) rozbudząoczekiwania na nowe informacje o „Cyberpunku 2077”. Dobre noty mają też Asseco Poland i Comarch, ze względu na dobre spodziewane wyniki za drugi kwartał i niezłe perspektywy. W przypadku Orange Polska krótkoterminowe szanse przysłaniają długoterminowe wyzwania, oceniają analitycy. Pod presją mogą być natomiast notowania Playa, ze względu na oczekiwany dwucyfrowy spadek EBITDA w drugim kwartale.

Specjaliści BZ WBK radzą przeważać w portfelach akcje PGE i Tauronu, ponieważ, ich zdaniem, wyniki za drugi kwartał obu firm tworzą szanse na osiągnięcie całorocznego EBITDA na poziomie powyżej obecnego konsensu prognoz analityków. Zwłaszcza że sprzyja im otoczenie, m.in. wysokie ceny energii. Na przeciwnymbiegunie analitycy umieścili Energę i Eneę.

W segmencie handlu detalicznego nastawienie do LPP i CCC jest neutralne, a w handlu hurtowym zalecenie dla Eurocashu to „niedoważaj”. Lepiej oceniane jest Dino Polska, po którym analitycy oczekują kontynuacji szybkiego rozwoju.

Po zaskakująco dobrych wstępnych wynikach za drugi kwartał, opublikowanych przez PKP Cargo, analitycy radzą przeważać akcje przewoźnika i spodziewają się utrzymania wysokiej dynamiki EBITDA przy jednoczesnych niższych niż zapowiadał zarząd wydatkach inwestycyjnych. Sprzyjające otoczenie makro dzięki wysokiej dźwigni operacyjnej powinno przełożyć się na poprawę marż, dodają analitycy. © Ⓟ

Lista faworytów*

11 bit studios, Alior Bank, Amrest, Asseco BS, Assevo SEE, Auto Partner, Bogdanka, BAH, CD Projekt, Comarch, Cyfrowy Polsat, Dino, Globalworth, GTC, Handlowy, Kety, Mabion, Mangata, Maxcom, Monnari, Neuca, Orbis, Pekao, PGE, PKP Cargo, Playway, Polenergia, Selvita, Skarbiec, Stalexport, Stalprodukt, Voxel, Wielton, ZE PAK

*Spółki, dla których obowiązuje rekomendacja „kupuj” i jednocześnie zalecenie „przeważaj”

Źródło: Strategia BZ WBK na sierpień, wydana 1 sierpnia o godz. 8.50

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu