Giełdowe firmy nie zwalniają tempa

Maciej Zbiejcik
14-06-2004, 00:00

Drugi kwartał powinien być dla notowanych na GPW spółek równie dobry, jak pierwszy. Szczególnie dobrze może wypaść branża spożywcza i handel.

Powtórka scenariusza z I kwartału? Czemu nie, skoro ekonomiści oceniają, że PKB rośnie niewiele wolniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku (6,9 proc.). W samym tylko kwietniu produkcja przemysłowa skoczyła o 21,9 proc. (licząc rok do roku) i przebiła prognozowane przez ekspertów 19,5 proc.

— Utrzymuje się dobra koniunktura gospodarcza. Dlatego liczę na dalszy wzrost przychodów oraz zysków wielu spółek — uważa Remigiusz Sopel, analityk Internetowego Domu Maklerskiego.

Łączny zysk spółek w pierwszych trzech miesiącach 2004 r. był o 280 proc. większy niż rok wcześniej. Wynik operacyjny poprawił się o 36 proc., a zsumowane przychody były wyższe o kilkanaście procent. Jeśli sprawdzą się oczekiwania optymistów, to na podobną dynamikę można liczyć w II kwartale.

Nie brak jednak obaw, że trudno będzie powtórzyć tak dobre wyniki. Niektóre czynniki wzrostu mogły mieć charakter jednorazowy, np. wzrost popytu konsumpcyjnego w związku z przystąpieniem do UE, obniżenie od 2004 r. stawki CIT.

— Jeśli oceniać sytuację na giełdzie, wyniki za II kwartał mogą nie być najlepsze. Bardziej udane mogą być następne trzy miesiące, kiedy firmy w pełni odczują korzyści z naszego wstąpienia do UE — uważa Tomasz Niewadzi, analityk BISE.

Spożywcze pewniaki

Jednak są branże, które już teraz wykorzystują w pełni z możliwości, jakie daje członkostwo w UE. Jedną z nich jest sektor spożywczy.

— Może on najbardziej zyskać na naszym wejściu do UE. W II kwartale spółki spożywcze powinny pokazać równie dobre wyniki jak w pierwszym, w czym duża będzie zasługa rosnącego eksportu do innych państw UE — ocenia analityk IDM.

ZM Duda, wysyłając coraz więcej mięsa na Zachód, może zarobić więcej niż 3,1 mln zł za pierwsze trzy miesiące. W zeszłym roku eksport dawał spółce 17 proc. przychodów, teraz blisko 25 proc.

Na przystąpieniu do UE zyska Sokołów. Już w I kwartale przychody podlaskiej grupy mięsnej skoczyły — o ponad 50 proc., a zarobek netto o 280 proc. Jeśli uda się jej wykorzystać potencjał, to dane te nie będą jednorazowym wyskokiem.

Tuzy nadal silne

Specjaliści liczą na dobre wyniki giełdowych gigantów. Orlen powinien skorzystać na koniunkturze na światowych rynkach paliw.

— W związku z wysokimi cenami ropy, marże rafinacyjne były jeszcze wyższe niż w I kwartale. Dlatego oczekuję lepszych wyników PKN — zaznacza Tomasz Bardziłowski, analityk DM BZ WBK.

Z tego wniosek, że zysk netto płockiego koncernu może przekroczyć 380 mln zł.

Inaczej może być z KGHM. Według Tomasza Bardziłowskiego, spadek cen miedzi na światowych giełdach może wpłynąć na pogorszenie wyników kombinatu i jego zarobek może nie przekroczyć 460 mln zł. Antidotum mogą okazać się zawarte transakcji zabezpieczeniowe.

Przyzwoitych wyników analitycy spodziewają się po TP. Możliwy jest kilkuprocentowy wzrost przychodów.

— Wyniki Telekomunikacji w II kwartale nie powinny być słabsze od tych z pierwszego. Przystąpienie do UE i liberalizacja przepisów powinny wpłynąć na ustabilizowanie przychodów w dłuższym okresie. Zakładając kontynuację redukcji kosztów, można liczyć, że zyski operatora nie będą spadać — ocenia Remigiusz Sopel.

Nie ma jak handel

W gronie liderów analitycy wymieniają spółki handlowe.

— W tym kwartale dobrze mogą wypaść LPP oraz Redan — podkreśla Tomasz Niewadzi.

Obaj dystrybutorzy odzieży postawili na szybki rozwój i już w pierwszych trzech miesiącach roku pokazali, że są w stanie dynamicznie poprawiać wyniki. A pamiętać warto, że to z reguły najgorszy okres w tej branży.

Efektownie mogą wypaść sieci handlowe Alma oraz Eldorado. W całym 2004 r. pierwsza ze spó- łek chce poprawić zysk netto prawie o połowę, a druga przychody — o ponad jedną czwartą.

Wszystko więc wskazuje na to, że spółki giełdowe będą miały udany II kwartał. Dla części z nich to już efekt akcesji. Czy w pełni go wykorzystają, przekonamy się w drugim półroczu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdowe firmy nie zwalniają tempa