Giełdowe spółki wypłacają coraz wyższe dywidendy

Artur Szymański
opublikowano: 17-06-2003, 00:00

Spółki notowane na GPW wypłaciły lub wkrótce wypłacą akcjonariuszom 1,98 mld zł w formie dywidendy z zysków za 2002 r. To o 35 proc. więcej niż przed rokiem.

Wypłacanie wyższych dywidend dla akcjonariuszy z roku na rok staje się coraz wyraźniejszą tendencją. O ile w 2001 r. łączna suma dywidend wypłaconych przez giełdowych emitentów wyniosła 1,47 mld zł, o tyle rok później przekroczyła już 1,98 mld zł.

Warto przy tym podkreślić, że nie zwiększyła się liczba podmiotów decydujących się na taką operację. W 2002 r. zyskiem podzieliło się z akcjonariuszami 40 spółek. W tym roku jest ich 39.

Aż 23 podmioty wypłacały dywidendę z zysków wypracowanych w kilku poprzednich latach. Porównując sumy środków przeznaczanych na premie dla akcjonariuszy z lat 2001- -2002 widać, że dwie trzecie firm zwiększyło w tym roku pulę kapitału, którą dzielą się z akcjonariuszami. Wytłumaczenie takiego stanu rzeczy jest proste: konkurencja.

— Sytuacja rynkowa wymusza rywalizację o poważnych inwestorów. Systematyczna polityka dywidendowa może być dla nich silnym magnesem — zaznacza Wojciech Szymon Kowalski, analityk giełdowy.

Piętnastce firm, które notują przyrost środków na wypłaty dla udziałowców, przewodzi Dębica. W 2002 r. oponiarska spółka wypłaciła akcjonariuszom dywidendę wysokości 30 groszy na akcję. Teraz na jeden walor zostanie wypłacona premia aż 5,60 zł. Jest to wzrost o 1767 proc.! Niestety, nie ma już szans, by zasłużyć na premię. Choć dzień ustalenia prawa do dywidendy przypada dopiero jutro, to uwzględniając 3-dniowy okres rozliczenia transakcji przez KDPW, należało kupić akcje Dębicy najpóźniej w miniony piątek.

Dużą dynamiką wypłacanej dywidendy pochwalić się też mogą Talex (300 proc.), Ropczyce (187,5 proc.), Świecie (185,1 proc.), Krosno (149,8 proc.) i Apator (134 proc.). Wśród tego grona tylko Frantschach Świecie ma inwestora strategicznego. Pozostałe spółki albo nie mają w ogóle inwestora finansowego, albo jego udział przekracza niewiele ponad 5 proc. głosów na WZA. To się jednak może szybko zmienić, bo dywidendy są właśnie tym środkiem, za pomocą którego perspektywiczne spółki mogą skusić inwestorów finansowych do zakupu swoich akcji.

— Uważam, że szczególnie widoczne są zmiany w spółkach całkowicie prywatnych. Tutaj właściciele dostrzegli, że dzielenie się zyskami z akcjonariuszami mniejszościowymi po prostu podnosi wartość firmy — mówi Dawid Sukacz, zarządzający OFE Commercial Union.

Wśród 16 spółek, które przed rokiem nie wypłacały dywidendy, znajdują się Żywiec i Grajewo. Te firmy wyprzedziły Dębicę pod względem wartości dywidendy przeznaczonej na jedną akcję. Żywiecki browar wypłaci aż 20 zł na jeden posiadany walor, zaś Grajewo — 10,32 zł.

Warto podkreślić, że największymi beneficjentami w przypadku tych trzech firm będą ich większościowi udziałowcy, zaś decyzje o wypłatach wysokich dywidend zostały podjęte pod ich naciskiem. Nie da się jednak ukryć, że skorzystają na tym także drobni akcjonariusze.

W porównaniu z poprzednim rokiem tylko 5 firm zmniejszyło pule środków na dywidendy. Największy spadek zanotowała Jutrzenka, która zredukowała wartość dywidendy o 85 proc. Niższe bonusy dla udziałowców wypłacą też BPH PBK, Warta, PKN Orlen i Orbis.

Tym razem w gronie spółek płacących dywidendę zabrakło BRE Banku. Po prostu nie było czym dzielić się z akcjonariuszami. Szkoda, bo przed rokiem BRE Bank należał do najbardziej hojnych spółek. Aż 68 proc. zysku za 2001 rok — prawie 229 mln zł — przeznaczył na premię dla akcjonariuszy. Wypadło po 10 zł na akcję. Pekao SA, drugi pod względem dywidendy bank na GPW, przeznaczył wówczas połowę zysku dla akcjonariuszy, ale jego udziałowcy otrzymali tylko po 3,80 zł na akcję.

W przyszłym roku BRE Bank znów zapowiada dywidendę, jednak raczej nie będzie ona już tak wysoka jak w 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu