Czytasz dzięki

Giełdy czekają na “Beżową księgę”

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 07-09-2005, 16:45

Wtorkowe notowania na Wall Street rozpoczęły się prawie bez zmian indeksów. Inwestorzy wstrzymali się z decyzjami do publikacji przez amerykański bank centralny tzw. „Beżowej księgi”, czyli raportu o stanie gospodarki.

Wtorkowe notowania na Wall Street rozpoczęły się prawie bez zmian indeksów. Inwestorzy wstrzymali się z decyzjami do publikacji przez amerykański bank centralny tzw. „Beżowej księgi”, czyli raportu o stanie gospodarki.

Rynek czekał na ocenę Rezerwy Federalnej, jaki wpływ na amerykańską gospodarkę będą mieć zniszczenia dokonane przez Katrinę. Inwestorzy chcieliby zwłaszcza wiedzieć, czy Fed wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych na posiedzeniu, zaplanowanym na 20 września. Podczas swoich ostatnich posiedzeń Fed systematycznie podwyższał stopę rezerwy federalnej o 25 pkt bazowych, przez co główna stopa w USA wzrosła od czerwca 2004 do sierpnia 2005 z 1,00 proc. do 3,50 proc.

Kierunku zmian nie wyznaczyły najnowsze dane makro. Z jednej strony pozytywny klimat wytwarzała taniejąca ropa naftowa, która spadła do poziomu najniższego od dwóch tygodni w reakcji na informacje o dostawach benzyny z Europy do USA i ostatnich decyzji o uwolnieniu rezerw paliwowych. Wydobycie wznawiają też zniszczone przez huragan platformy w Zatoce Meksykańskiej. W Nowym Jorku baryłka ropy spadła do poziomu 65,77 USD za baryłkę.

Z drugiej strony rozczarowały dane z rynku pracy. Wydajność pracy poza rolnictwem w USA wzrosła w drugim kwartale tego roku o 1,8 proc., a jednostkowe koszty pracy zwiększyły się o 2,5 proc. Analitycy szacowali że te wielkości wynoszą odpowiednio 2,0 proc. i 1,4 proc.

Wśród amerykańskich blue chipów negatywnie wyróżnił się producent półprzewodników Altera, który stracił prawie 8 proc. Spółka ostrzegła, że wynik operacyjny w bieżącym kwartale może być gorszy od oczekiwań.

Nieco lepsze nastroje panowały w Europie, gdzie pomogły dane o lipcowym wzroście produkcja przemysłu w Niemczech o 1,2 proc.

Wśród spółek wyróżnił się na plus francuski bank Credit Agricole, który zanotował w drugim kwartale 23 proc. poprawę zysku netto, osiągniętą dzięki bankowości detalicznej i inwestycjom. W górę poszły też akcje BAE System, największego w Europie koncernu lotniczego. Zysk producenta Airbusów i  Eurofighterów  mocno wzrósł w pierwszym półroczu.

Zniżkowała natomiast holenderska sieć handlowa Ahold, której zysk w drugim kwartale okazał się niższy od oczekiwań.

PK

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane