Giełdy w Azji zaczęły tydzień mocnymi wzrostami

opublikowano: 18-08-2003, 09:08

Azjatyckie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami. Na parkiecie w Tokio średnia Nikkei po raz pierwszy w tym roku kończyła dzień powyżej 10000 pkt. Tegoroczne maksimum osiągnął indeks giełdy koreańskiej, a indeksy rynków w Singapurze i na Tajwanie osiągnęły największą wartość od 13 miesięcy.

Poprawa nastrojów na giełdach azjatyckich wiąże się z dobrymi wiadomościami z USA. Dobre dane makro skłoniły ekonomistów do prognozowania podwyższenia szacunków wzrostu gospodarczego w drugim kwartale do ok. 3 proc. Jeszcze niedawno zapowiadali, że będzie o połowę mniejszy. Wstępne dane mówiły, że sięgnął 2,4 proc. Produkcja przemysłowa wzrosła w USA w lipcu o 0,5 proc., najmocniej od stycznia tego roku.

Inwestorzy kupowali głównie akcje eksporterów. Liczą, że ożywienie w USA przełoży się na poprawę ich wyników. Popyt na ich papiery stymuluje także umocnienie się dolara wobec azjatyckich walut. Na giełdzie w Tokio w górę poszła cena papierów Tokyo Electron i Fanuc, obu z branży półprzewodnikowej. Na giełdzie koreańskiej inwestorzy kupowali akcje Hyundai Motor, największego miejscowego koncernu motoryzacyjnego i LG Electronics, jednego z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej.

Na giełdzie singapurskiej w górę poszła cena papierów Chartered Semiconductor, czwartego na świecie podwykonawcy chipów, i Creative Technology, jednego z największych producentów kart dźwiękowych.

Na giełdzie tajwańskiej mocno wzrósł kurs papierów Taiwan Semiconductor Manufacturing, największego na świecie podwykonawcy układów scalonych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Azji zaczęły tydzień mocnymi wzrostami