Giełdy w Europie kończyły sesje wzrostami

opublikowano: 12-08-2003, 19:04

Na europejskich giełdach inicjatywna nadal należy do popytu. Inwestorzy kupowali we wtorek akcje zachęcani do tego wiadomością o rekordowym wzroście produkcji przemysłowej we Francji oraz dobrymi wynikami spółek. Ich nastroje poprawiły również niewielkie zwyżki, jakimi rozpoczęły notowania giełdy w USA.

W czerwcu produkcja przemysłowa trzeciej europejskiej gospodarki wzrosła w stopniu nie notowanym od dwóch lat. Wyraźnie poprawiło to nastroje na giełdzie w Paryżu.

Wśród najmocniej drożejących francuskich blue chipów znalazła się Axa. Jeden z największych europejskich ubezpieczycieli poinformował o wzroście zysku operacyjnego w pierwszym półroczu. Analitycy prognozowali, że spółka zanotuje jego spadek.

Wiadomość o dobrych wynikach Axy wywołała popyt na papiery innych spółek branży. Zdrożały wyraźnie akcje Allianza, Zurich Financial, Munich Re i Swiss Re.

Wyższe niż oczekiwano przychody w drugim kwartale wywołały tymczasem wzrost popytu na akcje Publicis, czwartej na świecie grupy reklamowej.

Wzrosty na paryskim parkiecie hamował znów Alstom. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła formalne dochodzenie w sprawie nieprawidłowości w księgach amerykańskiego oddziału francuskiego koncernu.

Na giełdzie we Frankfurcie popytem cieszyły się akcje T-Online. Jeden z największych europejskich dostawców Internetu podniósł wyraźnie prognozę tegorocznego zysku EBITDA. Wiadomość ta poprawiła także wycenę Deutsche Telekom, kontrolującego T-Online.

W górę poszedł kurs Commerzbanku. Jego internetowy oddział, Comdirect, zanotował w drugim kwartale zysk wyższy niż oczekiwali analitycy. Zapowiedział także pierwszą w historii wypłatę dywidendy. Akcje Comdirect zdrożały o kilkanaście procent.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Europie kończyły sesje wzrostami