Giełdy w Europie spadły trzeci dzień z rzędu

(Marek Druś)
11-05-2005, 19:43

Europejskie giełdy zakończyły sesje spadkami. Nie zapobiegł temu spadek cen ropy, ani lepsze niż oczekiwano dane o amerykańskim deficycie handlowym. Główne indeksy rynków straciły na wartości już po raz trzeci z rzędu.

Europejskie giełdy zakończyły sesje spadkami. Nie zapobiegł temu spadek cen ropy, ani lepsze niż oczekiwano dane o amerykańskim deficycie handlowym. Główne indeksy rynków straciły na wartości już po raz trzeci z rzędu.

Niemiecki DAX spadał na zamknięciu o 0,16 proc., a brytyjski FTSE100 o 0,3 proc. Francuski CAC40 stracił w środę 0,5 proc.

Negatywnymi sygnałami dla rynków było obniżenie prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii przez Bank Anglii i spadek produkcji przemysłowej we Francji. Spadek cen ropy osłabił notowania największych spółek branży. Zwiększona podaż papierów BP i Shella wynikała także z tego, że w środę po raz pierwszy były notowane bez prawa do dywidendy. Na giełdzie w Paryżu wyraźnie spadł kurs Lafarge, największego na świecie producenta cementu.

Mocno zdrożały akcje holenderskiego Royal P&O Nedlloyd, co wiązało się z ogłoszeniem jego przejęcia za 2,3 mld EUR przez spółkę zależną duńskiego A.P. Moeller-Maersk, największego na świecie armatora kontenerowców.

Największy w pięcioletniej giełdowej historii wzrost kursu zanotowały akcje Lastminute.com. Brytyjskie internetowe biuro podróży ujawniło, że otrzymało ofertę przejęcia. Jego kapitalizacja wzrosła o 45 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w Europie spadły trzeci dzień z rzędu