Giełdy w Europie zakończyły sesje wzrostami

opublikowano: 05-05-2004, 18:49

Europejskie giełdy zakończyły środowe notowania umiarkowanymi wzrostami. Popytem cieszyły się przede wszystkim akcje spółek branż telekomunikacyjnej i ubezpieczeniowej. Zamach bombowy w Atenach wywołał przecenę papierów spółek związanych z turystyką.

Na giełdzie we Frankfurcie DAX zamknął się o 0,8 proc. wyżej niż na poprzedniej sesji. W Londynie FTSE 100 zyskał 0,5 proc., a w Paryżu CAC 40 poszedł w górę o 0,8 proc.

Poprawiły się notowania blue chipów telekomunikacyjnych. Wyraźnie zdrożały akcje Nokii. Fiński koncern poinformował w środę o wygraniu rywalizacji o kontrakt na rozbudowę sieci komórkowej Telefonica Moviles w Chile.

Na giełdzie w Sztokholmie zdrożały papiery Ericssona. Dobre wyniki kwartalne wywołały popyt na akcje norweskiego Telenora. W Londynie zdrożały papiery Vodafone, a w Madrycie Telefoniki.

Zwiększone zainteresowanie akcjami ubezpieczycieli to zasługa Allianza. Największy europejski przedstawiciel branży zakończył kwartał pokaźnym zyskiem. Rok temu zanotował równie wysoką stratę. Dodatkową zachętą do kupowania papierów Allianza była wiadomość o wypracowaniu zysku przez należący do niego Dresdner Banku. Akcje niemieckiego ubezpieczyciela wyraźnie zdrożały na giełdzie we Frankfurcie. Na giełdzie w Paryżu w górę poszedł kurs spółki ubezpieczeniowej Axa, w Amsterdamie podrożały papiery ING, a w Londynie Friends Provident.

Wiadomość o eksplozji w środę rano trzech ładunków w pobliżu posterunku policji w Atenach wywołała przecenę akcji spółek branży turystycznej. Inwestorzy obawiają się, że wzrost obaw zamachów na 100 dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich może spowodować spadek zainteresowania turystów podróżą do stolicy Grecji. Na giełdzie we Frankfurcie spadła cena papierów biura turystycznego TUI. Spadły także kursy linii lotniczych British Airways, Deutsche Lufthansa i Air France.

Przecena papierów przewoźników lotniczych to również skutek rozczarowania prognozami EasyJet. Druga europejska tania linia lotnicza zapowiedziała pogorszenie tegorocznych wyników w związku z rosnącą konkurencją, która powoduje zarówno spadek liczby obsługiwanych pasażerów, jak i niższe wpływy z biletów. Akcje EasyJet straciły we wtorek jedną czwartą wartości.

Na giełdzie w Londynie spadł kurs Royal Bank of Scotland Group. Jeden z największych brytyjskich banków zdecydował się przejąć amerykański Charter One Financial. Będzie go to kosztować 10,5 mld USD. Sfinansuje w części transakcję sprzedając własne akcje za równowartość 4,5 mld USD. To największa akwizycja RBoS od 1999 roku. Po jej przeprowadzeniu stanie się ósmym kredytodawcą na amerykańskim rynku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w Europie zakończyły sesje wzrostami