Giganci już "rozpracowują" upadek eurolandu

WST, CNBC
30-11-2011, 13:07

Międzynarodowe firmy przygotowują plany awaryjne związane z ewentualnym rozpadem strefy euro, pisze w środowym wydaniu dziennik Financial Times, powołując się na rozmowy z kilkudziesięcioma międzynarodowymi menadżerami.

Biznesmeni są zaniepokojeni faktem, że do tej pory przywódcom politycznym z Europy nie udało się dojść do porozumienia i skutecznej kontroli nad rozprzestrzeniającym się kryzysem zadłużeniowym w Eurolandzie. Twierdzą, że są obecnie zmuszeni do obrony kierowanych przez siebie spółek i przedsiębiorstw przed możliwym nadchodzącym krachem.

Punktem przełomowym okazało się spotkanie kanclerz Merkel z prezydentem Sarkozym, na którym podjęto kwestię ewentualnego wyjścia ze strefy euro Grecji, co miało miejsce na początku listopada.

Zaczęliśmy wtedy realnie zastanawiać się, jak (takie rozwiązanie, a nawet rozpad całego eurolandu) może wyglądać – twierdzi Andrew Morgan, prezes Diageo Europa.

Koncerny motoryzacyjne, grupy energetyczne, producenci dóbr konsumenckich i inne spółki międzynarodowe zwracają coraz większą uwagę jak zminimalizować ryzyko m.in. poprzez „uplasowanie” rezerw gotówkowych w bezpieczne inwestycje i kontrolę mniej istotnych wydatków. Przykładowo niemiecki Siemens, największa na świecie grupa inżynieryjna tworzy własny bank.

Część firm, szczególnie o zasięgu światowym uważa, że choć rozpad eurolandu jest co prawda „ponury”, ale wykonalny.

Zrobiliśmy już wstępną analizę konsekwencji „zastąpienia” euro przez portugalską walutę – powiedział „FT” Jurgen Dieter Hoffman, dyrektor finansowy Volkswagen Autoeuropa, portugalskiego oddziału niemieckiego producenta samochodów.

Wniosek jest taki, że ogólny wpływ nie jest aż tak negatywny dla naszej firmy jak można było się obawiać, głównie dzięki temu, że jesteśmy przede wszystkim eksporterem i należymy do globalnej grupy – wyjaśnia Hoffman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giganci już "rozpracowują" upadek eurolandu