Giganci nie zachwycili wynikami

Kamil Zatoński
opublikowano: 26-02-2009, 09:45

Najchłodniej przyjęto rezultaty Orlenu, który rozczarował spadkiem przychodów. O jedną czwartą niższe od oczekiwań były też zyski TP i PKO BP. Ich kursy są jednak stosunkowo stabilne.

PKN Orlen zanotował w końcówce roku 3,05 mld zł straty netto (zgodnie z oczekiwaniami). Sporo niższe od szacunków analityków były przychody, które wyniosły 16,44 mln zł i były nawet niższe, niż rok wcześniej. Mediana prognoz 11 specjalistów wynosiła 18,32 mld zł.

„Największy wpływ na pogorszenie wyników PKN Orlen miał znaczny spadek cen ropy naftowej Brent, przekładając się na ujemną wycenę zapasów oraz spadający dyferencjał. Kolejny istotny czynnik wpływający negatywnie na obniżenie wyniku netto to wzrost kosztów finansowych, w tym niezrealizowane ujemne różnice kursowe od kredytów denominowanych w EUR na poziomie około -1,16 mld zł” – napisała w porannym komentarzy Monika Kalwasińska, analityczka DM PKO BP.

Sporo od oczekiwań analityków odbiega zysk netto, wypracowany przez PKO BP. Bank, kierowany przez Jerzego Pruskiego, zarobił na czysto w czwartym kwartale 548 mln zł. Analitycy liczyli na 746 mln zł. Rok wcześniej PKO BP osiągnęło 874,8 mln zł zysku netto.

O 25 proc. od konsensusu niższy był wynik netto Telekomunikacji Polskiej. Spóła zakończyła czwarty kwartał zyskiem netto w wysokości 179 mln zł. Niższy od prognoz był również wynik operacyjny (474 wobec 556 mln zł), na poziomie zgodnym z oczekiwaniami były za to przychody (4,5 mld zł).


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Giganci nie zachwycili wynikami